Daha Fazla Gör

  Son Yazılar

  DONDURUCU SOĞUKTA YETİŞTİRİCİLİK YAPIYORLAR

   

  Tarım Haberleri: Muş’un yüksek kesimlerinde besicilik yapan vatandaşlar, etkili olan kar yağışının ardından zor şartlarda hayvanlarını beslemeye çalışırken, en büyük destekçileri de yine eşleri oluyor.

   

  YETİŞTİRİCİLERİN EN BÜYÜK DESTEKÇİSİ EŞLERİ

  Muş’un Hasköy ilçesine bağlı Dağdibi köyünde besicilik yapan bir vatandaşın kış mesaisindeki çabası, eşi tarafından da destekleniyor. Karla kaplı coğrafyada hayvanlarını besleme mücadelesi veren besici, eşiyle birlikte sabahın erken saatlerinde başladıkları mesaiyi akşam saat 18.00’a kadar devam ediyorlar.

  Belirli saatlerde hayvanlarını kar üzerinde beslemek için çıkaran besiciler, dondurucu soğuk ve tipide sırtlarında ot taşıyarak tek geçim kaynakları olan hayvancılığı sürdürmeye çalışıyor.

  ZORLU MÜCADELE BAHARA KADAR SÜRECEK

  Zorlu kış şartlarında hayvanlarını kar üzerinde beslediğini söyleyen besicilerden Sabahatin Uslu, hayvanların bakımını yaparken en büyük destekçisinin ise eşinin olduğunu belirterek, “Kara kış başladı. Üç ay boyunca hayvanlarımızı kar üzerinde besleyeceğiz. Yaz aylarında tırpanlarla biçtiğimiz otları kış mevsiminde sırtımızda taşıyarak hayvanlarımıza veriyoruz. Eşimle birlikte sabah saatlerinde hayvanlarımızı besleme mesaisine birlikte başlıyoruz. Allah razı olsun, akşama kadar beni yalnız bırakmayarak destek oluyor. Mart ayının sonuna kadar kış çilemiz devam ediyor” dedi.

  Sabah erken saatlerde ev işlerini bitirdikten sonra eşi ile birlikte hayvan beslemeye çıktığını söyleyen Necla Uslu ise “Sabah erken saatlerde kalkıyorum, ev işlerini bitirdikten sonra eşime yardım ediyorum. Hayvanlarımızın beslenmesini beraber yapıyoruz” şeklinde konuştu.

  Son Yazılar

  spot_img

  Önerilen Yazılar

  Abone Olun

  ×