Daha Fazla Gör

  Son Yazılar

  EDİRNE’DE HASADI BAŞLAYAN AYÇİÇEĞİNİ KURAKLIK VURDU

  Tarımdan Haberler: Türkiye’nin ayçiçeği üretiminin yarısından fazlasını karşılayan Trakya’da kuraklık kabusu yaşanıyor.

  Kentte verim neredeyse yüzde 50 oranında düştü.

  AYÇİÇEĞİNDE VERİM EN AZ YÜZDE 50 DÜŞTÜ

  Türkiye’deki ayçiçeği üretiminin önemli merkezlerinden olan Trakya’da yağlık ayçiçeği hasadı başladı.

  Trakya’da halk arasında “Gündöndü” olarak da anılan ayçiçeğinin hasadı için biçerdöverler, kafaları kuruyan ayçiçeği tarlalarında iş başı yaptı.

  Son 30 yılın en kurak yılını yaşayan Trakyalı çiftçiler, verim kaybından dolayı mahsulü tarlada bırakıyor. Hava sıcaklığı etkisini sürdürmesine rağmen üreticiler hasat yapmayı sürdürüyor.

  Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ’da yaşanan son yılların en büyük kuraklığı sebebiyle yeterince su alamayan tarlalarda açılan büyük yarıklar biçerdövercilerin işini zorlaştırırken, bölgedeki çiftçileri hayrete düşürüyor.

  Bu yıl aşırı kuraklık nedeniyle ayçiçeklerin tane gelişim döneminde yağmayan yağmurlardan dolayı bazı bölgelerde verimin yüzde 50’ye kadar düştüğü görüldü. Bazı tarlalarda ayçiçeklerinin bücür kaldığı görülürken, bazı tarlalarda ise biçerdöverler kuraklık sebebiyle tarlalara dahi girmediği öğrenildi.

  ÇİFTÇİ DAHA ÖNCE BÖYLE KURAK BİR SEZON GEÇİRMEDİ

  Aylarca hasadını yapmak için büyük emekler harcayan üreticiler, tarlalarının başında bekleyerek yaşanan verim kaybından dolayı üzgün olduklarını ifade ettiler.

  Türkiye’de ayçiçeği üretiminin yaklaşık yüzde 65’ini karşılayan Trakya’da hasat edilen ayçiçeklerinde çiftçiler, yüzde 30 ila 50 arasında verim kaybı olduğunu belirtti. Çiftçi, daha önceki yıllarda hiç bu kadar kurak geçen bir hasat sezonu yaşamadıklarını söyledi.

  “BİÇTİĞİMİZ TARLALARDA ÇOK BÜYÜK BİR VERİM KAYBI VAR”

  Yaşının 30 olduğunu ve böyle büyük bir kuraklıkla ilk kez karşılaştığı ifade eden Serhat Yavaş, ayçiçeği tarlalarında kuraklık sebebiyle büyük verim kaybının yaşandığını belirterek: “Verimlerde çok düşüş var. Bu sene verimler rekoltenin çok altında seyrediyor. Yağmur burada hiç yağmadı. Biçtiğimiz tarlalarda çok büyük bir verim kaybı var. Bundan dolayı çiftçilerimiz büyük sıkıntılar yaşıyor. Tarlalardan mahsul çıkmıyor ve bundan dolayı bazı üreticiler ayçiçeklerini biçmiyor. Ayçiçeklerin tane besleme döneminde hiç yağmur yağmadı. Bundan dolayı ayçiçekleri gelişmediği için verim kaybı oldu. Kuraklık nedeniyle yağ oranları da baya düşük. Kuraklık sebebiyle yerlerde büyük çatlaklıklar var. Kuraklık tarlalarda büyük yarıklar açtı. Yarıklar o kadar büyük ki ayaklarımız bile giriyor. Çok aşırı bir kuraklık yaşanıyor” dedi.

  MAHSUL TAM SU İSTERKEN, YAĞMUR YAĞMADI

  Kuraklığın etkisiyle verimlerin düştüğünü vurgulayan Edirneli üretici Muzaffer Yançıman: “Geçen senelerde dönüm başına 300 kilogram verim alırken, bu sene ise 150 kilogram verim alıyoruz. Ayçiçekleri, 42 derece sıcaklıklara dayanamadı ve bu sene verimler çok düştü. Tarlalar yağış alamayınca dayanamadı. Yağmur olmadığından ve toprak su istediğinden dolayı mahsuller suya doymadı. Yağışlar yetersiz olduğundan dolayı toprak çatladı. Mahsul tam su isterken yağmur yağmadı” şeklinde konuştu.

  Son Yazılar

  spot_img

  Önerilen Yazılar

  ×
  ×