Daha Fazla Gör

  Son Yazılar

  SON YILLARIN EN VERİMLİ BUĞDAY HASAT SEZONU YAŞANIYOR

  Tarım Dünyası: Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin önemli tarım merkezlerinden olan Mardin’de buğday hasadı devam ediyor.

  Bu yıl özellikle bahar yağışlarıyla birlikte son yılların en verimli buğday hasat sezonu yaşanıyor. Kuru alanda en düşük 300 kilogram, sulu alanlarda ise 800 kilograma kadar verim elde edildi.

  GÜNLÜK 10 BİN TON BUĞDAY HASAT EDİLİYOR

  Mardin’de kuru tarımın ardından sulu tarım yapılan arazilerde de hasat sürüyor. Günlük hasat edilen 10 bin ton buğday, Kızıltepe Hububat Ticaret Merkezi’ne götürülüyor.

  Kızıltepe Hububat Ticaret Merkezi ve Zahireciler Derneği Başkanı Mehmet Şerif Öter, kentte tarıma elverişli 3 milyon 147 bin dönüm arazinin bulunduğunu söyledi.

  KURU ALANDA 300, SULU ALANDA 800 KİLOGRAM VERİM ALINDI

  Hububat ve bakliyat ekiminin yapıldığı alanın ise 2 milyon 500 bin dönümden fazla olduğunu ifade eden Öter, şunları kaydetti: “Bu alanın yaklaşık yüzde 60’ı sulanabilir alan. Bu alanda çiftçilerin kendi imkanlarıyla açtığı artezyen kuyuları ile sulama gerçekleşiyor. GAP faaliyete geçtiğinde bölgemiz rahatlar. Geçen sene kuru alandaki ürünler tamamen zayi oldu. Kuru alanda hasat yapılamadı. Bu sene kuru alandaki ürünün tamamı hasat edildi. Kuru alanda en düşük yerde 300 kilogram ürün verdi. Sulu alanlarda ise 800 kilograma kadar verim elde ediyoruz. 33 yıldır bu sektördeyim, son 7 yılda en çok verimin olduğu bir seneyi yaşıyoruz. Hem buğdayda hem arpada verim yüksek.”

  Öter, tarlalara giren biçerdöverlerle hasadın devam ettiğini dile getirerek, buğday hasadının ardından aynı tarlalara mısır ekiminin yapılacağını aktardı.

  Arpada bu yıl geçen senenin iki katından fazla verim elde edildiğini anlatan Öter, buğdayda da verim artışı yaşandığını belirtti.

  ARPADA 400 BİN TON ÜRÜN ELDE EDİLDİ

  Öter: “Arpada geçen sene 200 bin ton, bu sene yaklaşık 400 bin ton ürün elde ettik. Buğdayda da geçen sene Mardin geneli 1,5 milyon ton ürün elde ettik, bu yıl da 1,7 milyon ile 2 milyon ton arası rekolte bekliyoruz. Geçmişte kuraklıktan dolayı kuru alanlara biçer giremiyordu. Bu sene de öyle olsaydı çiftçi alternatif ürün düşünüyordu. Ama bu sene mart ve nisan ayında iyi yağış düşmesinden dolayı kuru alanda da hasat yapıldı.” diye konuştu.

  BUĞDAYDA YAKLAŞIK 2 MİLYON TON REKOLTE BEKLENİYOR

  Kızıltepe Hububat Ticaret Merkezi’nin Orta Doğu’nun en büyüğü olduğunu ve 250 bin tonluk kapasitelerini doldurduğunu dile getiren Öter, Toprak Mahsulleri Ofisi’nden (TMO) daha fazla yer açmasını istediklerini ifade etti.

  Son Yazılar

  spot_img

  Önerilen Yazılar

  ×
  ×