Daha Fazla Gör

  Son Yazılar

  ESK, ANKARA’DA MARKETLERE İNDİRİMLİ KARKAS ET SATACAK

  Son dakika tarım haberlerinde bugün Et ve Süt Kurumu (ESK), Ankara Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Perakendeciler Derneği’nde (Ankara PERDER) faaliyet gösteren marketlere bu haftadan itibaren ihtiyaç duydukları kadar karkas et temin edeceğini açıkladı.

  FİYATTA DENGE OLUŞANA KADAR SATIŞ SÜRECEK

  Et ve Süt Kurumu (ESK) Genel Müdürü Mustafa Kayhan, Ankara Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Perakendeciler Derneği (Ankara PERDER) bünyesinde faaliyet gösteren marketlere bu haftadan itibaren ihtiyaç duydukları kadar karkas et temin edeceklerini belirterek, “Fiyatta denge oluşuncaya kadar tedbirlerimiz devam edecektir” dedi.

  ESK, Toplantı Salonu’nda Kurum ile Ankara PERDER arasında ucuz et satışına ilişkin protokol imzalandı.

  YÜZDE 140’IN ÜZERİNDE FİYAT ARTIŞI

  Mustafa Kayhan, ESK’nin kırmızı et piyasasını düzenleme görevi olduğunu ifade ederek, “Aralık 2022’den beri kırmızı et fiyatları hızlı bir yükseliş trendine girmiştir. Kurumumuz, önce fiyat artışlarının nedenini incelemiştir. Fiyat artışının büyük ölçüde arz talep dengesizliğinden kaynaklandığı sonucu ortaya çıktı. Üretim maliyetleri yüzde 84 artarken fiyat artışının yüzde 140’ın üzerinde olduğunu tespit ettik” diye konuştu.

  85 BİN BAŞ CANLI HAYVAN ALIMI İÇİN SÖZLEŞME İMZALANDI

  Tarımdan haberlerde kırmızı ette arz talep dengesini sağlamak için çalışmalar yaptıklarının bildiren Kayhan, bu kapsamda ilk etapta 85 bin başlık canlı hayvan alımı sözleşmesi imzaladıklarını, canlı hayvanların ülkeye girişlerinin başladığını dile getirdi.Kayhan, diğer tedbirin ise karkas et ikamesi olduğuna işaret ederek, 4 bin 500 tonluk karkasın ülkeye girişinin sağlandığını kaydetti.

  Müdahalenin etkin olmasının perakende grubunun arz yelpazesinin genişlemesiyle çok yakından ilgili olduğunu belirten Kayhan, bu kapsamda İstanbul PERDER ile indirimli kıyma ve kuşbaşı satışı için sözleşme imzaladıklarını anımsattı. Mustafa Kayhan, İstanbul’da, PERDER kapsamındaki satış noktalarında kıymanın kilogramının 190 ve kuşbaşının kilogramının 210 liradan satıldığını söyledi.

  DENGE OLUŞUNCAYA KADAR TEDBİRLER DEVAM EDECEK

  Kayhan, Ankara PERDER ile imzalanan karkas et temini protokolüne de değinerek, “Ankara PERDER’de faaliyet gösteren marketlere bu haftadan itibaren ihtiyaç duydukları kadar karkas et temin edeceğiz. Büyük kentlere Anadolu’dan et sevkiyatı yapılmaktadır. Biz Anadolu alımını zayıflattığımız zaman yerinde de fiyatların kontrolü daha rahat sağlanmış olacaktır. Fiyatta denge oluşuncaya kadar tedbirlerimiz devam edecektir. Kampanyaya dahil olmak isteyen illerde de bu hizmeti vermeye gayret edeceğiz. Biz müdahalemizde üreticimizin gelir kaybına yol açmıyoruz. Dengeye gelinceye kadar bütün enstrümanları çok net kullanacağız” dedi.

  Öte yandan Kayhan, küçük ve orta ölçekli işletmelerin toplam kırmızı et üretimi içerisindeki payının artırılması için çalışmalar yürüteceklerini sözlerine ekledi.

  ANKARA’DA ET 200 TL’NİN ALTINA DÜŞECEK

  Ankara PERDER Başkanı Ramazan Gülhan da Ankara’da 500’ün üzerinde mağazayla faaliyet gösterdiklerini belirterek, Ankara’da et satmaya başladıkları zaman tekrar karkas fiyatlarının 200 liranın altına düşeceğine inandıklarına değindiği et fiyatları tarım haberlerinin gündemine oturdu.

  Son Yazılar

  spot_img

  Önerilen Yazılar

  ×
  ×