Daha Fazla Gör

  Son Yazılar

  ‘ET VE SÜT KURUMU NEYİ BEKLİYOR’ EŞREF ŞEKERLİ’DEN ESK’YA ÇAĞRI

  Serbest piyasada 70 TL sınırına dayanan karkas et fiyatına rağmen, Et ve Süt Kurumu (ESK)’nun besiciden hala 50 TL’den karkas aldığını belirten Çiftçi-Hayvancı Eşref Şekerli bu duruma tepki göstererek; “Et ve Süt Kurumu neyi bekliyor” dedi ve ESK’yı göreve çağırdı.

  Çiftçi – Hayvancı Eşref Şekerli, karkas et fiyatlarında güncelleme yapması için Et ve Süt Kurumu (ESK)’nu göreve çağırdı. ESK’nın piyasa regülasyon görevi olduğunu hatırlatan Eşref Şekerli, kurumun sektör ile alakalı yaklaşımlarının güncel olmaktan uzak olduğuna değindi ve şu sözlerle devam etti:

  “Serbest piyasada dana karkas 60 TL ile 65 TL arasında alıcı bulurken hatta bazı bölgelerde 70 TL sınırına dayanmış iken ESK halen internet sitesinde yerli erkek danayı 50 TL’den alacağını taahhüt ediyor, ithal hayvan alımını ise 48 TL’den gerçekleştiriyor. Et ve Süt Kurumu internet sitesinden hayvan alım fiyat listesi bölümüne girip bakabilirsiniz.”

  “SERBEST PİYASADA DANA KARKAS 70 TL’YE DAYANDI”

  ESK’ya fiyatların ne zaman revize edileceği konusunda soru soran Şekerli; ESK stoklarında düşüş yaşandığını belirterek; “Edindiğim bilgilere göre et ve Süt Kurumu’nun stoklarında 3000 ton yahut 4000 ton civarında mal kalmış durumda. Bu son beş yılın en düşük stok kapasitesi olarak düşünülebilir. Eskiden ihtiyacını çoğunlukla yurtdışından tamamlıyordu. Dövizdeki artış ve yurtdışındaki hayvan fiyatlarının artışı ile birlikte artık yurtdışından temin etme ihtimalinin olmadığını görüyorum.” dedi.

  FİYATLARI NE ZAMAN REVİZE ETMEYİ DÜŞÜNÜYORSUNUZ?

  Peki, Et ve Süt Kurumu olası bir stok durumu karşısında ithalat yapabilir mi?

  Eşref Şekerli’ye göre ESK’nın stoklarında olası bir yetersizlik durumunda, bugünün şartlarında en düşük fiyatla Polonya’dan et ithalatı yapılabilir ve Polonya’daki en düşük güncel karkas fiyatları ise 4.20 avro seviyelerinde. Yani güncel kur ile hesaplama yapıldığında nakliyesi ile birlikte bu rakamın 4.5 Euro’ya mal olacağını bunun da TL karşılığının 70 lira olacağını ifade etti.

  ESK’nın olası ithalat durumunu da değerlendiren Eşref Şekerli; “İç piyasadan 65 TL’ye almayıp da Avrupa’dan 70 TL’ye alırsa onunda hesabını artık kendisi versin bu millete. Ayrıca et ve Süt Kurumu’nun Türk Silahlı Kuvvetleri’ne tedarik taahhüdü var. Şimdiden tedbir almaz ise kesecek mal bulamayacak. ESK’nın internet sitesi üzerinden yayınladığı fiyat alım tarifesini güncellemesi ve bir an önce stoklarını ihtiyaç duyduğu seviyeye getirmesi gerekiyor. Bunu yaparak iç piyasadaki regülasyon görevini tamamlamış olur ve taahhütlerini yerine getirme fırsatı bulur.” dedi.

  Çiftçi Şekerli, neyi beklediklerini bilmiyorum diyerek ESK’nın fiyatlarını güncellemesi gerektiğinin bir kez daha altını çizdi.

  Son Yazılar

  spot_img

  Önerilen Yazılar

  ×
  ×