Daha Fazla Gör

  Son Yazılar

  FRANSIZ VE İSPANYOL ÇİFTÇİLER SINIRI KAPATTI

  Tarım Dünyası: Avrupa Parlamentosu seçimleri öncesinde İspanyol ve Fransız çiftçiler, haksız rekabeti protesto etmek amacıyla Fransa ile İspanya sınırını oluşturan ve Pirene Dağları’nda yer alan Bask bölgesindeki AP-8 ve İspanya’nın Katalonya bölgesindeki AP-7 otoyollarını traktörlerle trafiğe kapattı.

  AVRUPA’DA ÇİFTÇİ EYLEMLERİ

  Avrupa’da çiftçi protestoları devam ediyor. 6 ve 9 Haziran arası düzenlenecek olan Avrupa Parlamentosu seçimlerine günler kala İspanyol ve Fransız çiftçiler, AB dışından gelen haksız rekabeti protesto etti. Çiftçiler, Fransa ile İspanya sınırını oluşturan ve Pirene Dağların’da yer alan Bask bölgesindeki AP-8 ve İspanya’nın Katalonya bölgesindeki AP-7 otoyollarını traktörlerle trafiğe kapattı.

  Traktörlerle trafiği engelleyen çiftçiler, bu eylemlerin amacının seçimler öncesi politikacıları harekete geçirmek olduğunu vurguladı. Politikacılar tarafından unutulduklarını ifade eden çiftçiler, Avrupa Parlamentosu seçimleri yaklaşırken politikacıların çiftçileri ciddiye alıp taleplerini dinleyip dinlemeyeceklerini merak ettiklerini belirttiler. Çiftçiler, Fransa’da tarımın zor durumda olduğunu ve yaklaşık 20 yıldır ihmal edildiğini vurguladılar.

  Bu yılın başlarında çiftçiler, AB ülkelerinde haftalarca yolları kapatarak protestolar düzenlemişti. Çiftçiler, artan maliyetler ve vergiler, bürokratik işlemler, aşırı çevre düzenlemeleri ve ucuz gıda ithalatının oluşturduğu haksız rekabetle karşı karşıya olduklarını belirtmişlerdi. Çiftçilerin haftalar süren protestoları, AB’yi mayıs ayında tarım sektörünü desteklemek amacıyla verilen sübvansiyonları altı ay uzatmaya zorlamış, AB’nin Yeşil Mutabakat çevre politikalarının bazı bölümleri yumuşatılarak, 2040 iklim yol haritasından tarımsal emisyonların azaltılması hedefi çıkarılmıştı.

  ÇİFTÇİLERDEN BRÜKSEL’DE TRAKTÖRLÜ PROTESTO

  Belçika’nın başkenti Brüksel’de toplanan Avrupalı çiftçiler, traktör konvoyları oluşturarak Avrupa Parlamentosu seçimleri öncesi Avrupa Birliği’nin (AB) çevre politikalarını protesto etti.

  AVRUPALI ÇİFTÇİLER: ÇİFTÇİ YOKSA GIDA YOK, ÇİFTÇİLERİ ÖLDÜRMEYİN

  Belçika’nın başkenti Brüksel’de toplanan çiftçiler Avrupa Parlamentosu (AP) seçimleri öncesi traktörleriyle Brüksel’in sembol yapısı Atomium’un çevresini ablukaya aldı. Sabahın erken saatlerinde Brüksel’in farklı girişlerinden şehre ulaşan çiftçiler polis eşliğinde gösteri alanına ulaştı. Fransa, Hollanda ve Almanya, Polonya ve İtalya’daki çiftçilerin de aralarında bulunduğu yüzlerce gösterici, traktörlerine astıkları pankartlarla AB’ye çiftçilere sahip çıkma çağrısı yaptı. “Çiftçi Yoksa Gıda Yok”, “Çiftçileri Öldürmeyin” yazılı pankartlar asan çiftçiler, AB ülkelerinin tarım politikalarında kendi egemenliğini koruması çağrısında bulundu. AB’nin yeşil mutabakat adı verilen ve çevre koruyucu kurallar içeren paketine karşı çıkan göstericiler, AB’den Avrupalı çiftçilerin rekabet gücünü zayıflatan yeşil mutabakattan vazgeçmesini istedi.

  Gösterilere katılan çiftçilerin ağırlıklı olarak Avrupalı aşırı sağcı gruplardan oluştuğu görülürken, geçtiğimiz haftalarda yoğun katılımlı çiftçi gösterilerine sahne olan Brüksel’de bu kez bir çok sendikanın gösteriye katılmama kararı ise dikkat çekti. Avrupa Parlamentosu seçimleri 6-9 Haziran tarihlerinde yapılacak.

  Son Yazılar

  spot_img

  Önerilen Yazılar

  ×
  ×