Daha Fazla Gör

  Son Yazılar

  G20 LİDERLER ZİRVESİ’NDE GÜNDEM “GÜBRE VE TAHIL”

  G20 Zirvesi kapsamında düzenlenen Gıda ve Enerji Güvenliği oturumuna “tahıl ve gübre” sevkiyatının devamlılığı konu oldu. Hindistan Başbakanı Modi, Ukrayna’daki gelişmeler nedeniyle dünya genelinde sekteye uğrayan gübre ve tahıl tedarikinin devam etmesi konusunda dünya liderlerine çağrıda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise dünyanın buğday, ayçiçeği yağı ve mısırda olduğu gibi pirinçte de krizle karşı karşıya olduğunu söyledi. Rusya ise gübre ve tahıl sevkiyatı için ABD ve AB’ye işaret etti.

  ANI News’in haberine göre, Endonezya’daki G20 Zirvesi kapsamında düzenlenen Gıda ve Enerji Güvenliği oturumunda konuşan Hindistan Başbakanı Narendra Modi son dönemde dünya genelinde yaşanan gelişmelerin küresel tedarik zincirine zarar verdiğine dikkati çekti. Modi, “İklim değişikliği, Kovid-19 salgını, Ukrayna’daki gelişmeler ve bunlarla ilişkili küresel sorunların üst üste gelmesi dünya genelinde kargaşaya yol açtı. Küresel tedarik zincirleri harabeye döndü.” dedi.

  Dünya genelinde gübre kıtlığının gelecekte gıda krizini pekiştireceğine işaret eden Modi, gübre ve tahıl zinciri tedarikinin sürdürülebilirliği için liderleri anlaşmaya davet etti.
  Modi, ülkesinde sürdürülebilir gıda güvenliği için doğal tarımı desteklediklerinin ve geleneksel tahılları yeniden yaygınlaştırmaya çalıştıklarının altını çizdi.

  Öte yandan, küresel enerji arzına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Modi, “Dünyanın en hızlı büyüyen ekonomisine sahip olduğumuz için Hindistan’ın enerji güvenliği, küresel büyümede de önemli. Enerji arzına ilişkin herhangi bir kısıtlamadan kaçınılmalı ve enerji piyasasında istikrar sağlanmalıdır.” diye konuştu.

  ERDOĞAN: DÜNYA PİRİNÇTE DE KRİZLE KARŞI KARŞIYA

  G20 Liderler Zirvesi’nin “Gıda ve Enerji Güvenliği” oturumuna katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçen sene tüm meydan okumalara rağmen küresel ekonominin yüzde 6 büyüdüğüne dikkati çekti. Erdoğan, ne var ki artan talep, tedarik zincirlerinde yaşanan bozulma, emtia fiyatlarındaki yükseliş ve hammadde sıkıntılarının dünyayı yüksek enflasyonla karşı karşıya bıraktığını belirtti.

  Rusya-Ukrayna Savaşı’nın ise gıda ve enerji kulvarında tıkanmaya, bunun da emtia fiyatlarında ilave artışlara yol açtığını dile getiren Erdoğan, şöyle devam etti:
  “2015 yılındaki G20 dönem başkanlığımız sırasında gıda güvenliğini önceliklerimizden biri olarak gündemimize almıştık. Antalya’da sizleri misafir ettiğimizde Gıda Güvenliği ve Sürdürülebilir Gıda Sistemleri başlıklı eylem planımıza imza atmıştık. Aradan geçen süre zarfında yedi sene önce gündeme getirdiğimiz hususların isabeti görüldü. Eşim Emine Erdoğan’ın öncülüğünde yürüyen Sıfır Atık Projesi kapsamında bu sene Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’na sunduğumuz ‘2030 Gündeminin Geliştirilmesi için Sıfır Atık Yaklaşımlarının Teşvik Edilmesi’ başlıklı karar taslağına kıymetli desteklerinizi bekliyorum.”

  Dünyadaki gıda krizine işaret eden Erdoğan, “Mevcutta, dünya, buğday, ayçiçeği yağı ve mısırda olduğu gibi pirinçte de kriz yaşanması ihtimaliyle karşı karşıyadır. Keza, dünya gübre piyasası da süratle istikrara kavuşturulmalıdır. Aksi takdirde, önümüzdeki yıl daha büyük bir gıda krizi yaşayacağız.” ifadesini kullandı.

  “10 MİLYON TONUN ÜZERİNDE TAHILIN SEVKİYATI SAĞLANDI”

  Afrika’nın kuraklığın da etkisiyle kıtlık riski içinde bulunduğunu belirten Erdoğan, şunları kaydetti:
  “Dünya beşten büyüktür’ şiarıyla Afrika’nın sesinin küresel ve bölgesel meselelerde yankı bulmasını önemsiyoruz. Türkiye olarak küresel gıda güvenliğinin temini için yoğun çaba sarf ettik. Tarafların yapıcı yaklaşımları sayesinde Birleşmiş Milletler ile birlikte Karadeniz’de tesis ettiğimiz koridordan şimdiye kadar 10 milyon tonun üzerinde tahılın sevkiyatı sağlandı. İstanbul Mutabakatı, savaşa rağmen tarafların uzlaşıya varabildiklerini de gösterdi. Tabii mekanizmanın işlemeye devam etmesi için sizlerin de desteğiyle sıkıntıya yol açan engellerin esnetilmesi noktasında adım atılması lazım. Ayrıca ihraç edilen tahılın Afrika başta olmak üzere acil ihtiyaç duyan az gelişmiş bölgelere ulaştırılması için de harekete geçmeliyiz.”

  ENERJİ GÜVENLİĞİ

  Bu süreçte küresel enerji güvenliğinin tesisi ile tüketicilerin ucuz ve sürdürülebilir şekilde enerjiye erişimlerinin de öncelikli hal aldığını vurgulayan Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:
  “Gerçekçi, ayakları yere basan ve akılcı bir şekilde temiz enerji dönüşümünü idare etmemiz hayatidir. Gıda krizinin idaresinde olduğu gibi bir enerji merkezi olarak Avrupa başta olmak üzere yakın bölgemizin güvenliğine net katkı sağlıyoruz. Hatırlanacağı üzere G20 tarihindeki ilk enerji bakanları toplantısı, 2015 yılında ülkemizin dönem başkanlığı sırasında düzenlenmişti. Türkiye, kendisinin ve bölgesinin enerji arz güvenliğine destek verecek hamleleri uzun süredir kesintisiz şekilde hayata geçirmektedir.”

  Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesi’nin (TANAP), Güney Koridoru’nun işlerliği bakımından hayati öneme haiz olduğunu bir kere daha gösterdiğini aktaran Erdoğan, “Küresel ekonominin büyük sarsıntılar geçirdiği böyle bir dönemde dünya G20’nin yol göstericiliğine ve birlikteliğine daha fazla ihtiyaç duyuyor. Bu düşüncelerle toplantımızın ve alacağımız kararların tüm insanlık için hayırlı olmasını diliyor, ev sahibimiz Endonezya’ya teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

  LAVROV: ABD VE AB VAATLERİNİ UYGULAMALI

  G-20 Liderler Zirvesi’ne katılan Rusya Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da gazetecilerin soruları üzerine, Rus gübre ve tahıl sevkiyatının sekteye uğramaması konusuna ilişkin açıklama yaptı.
  Lavrov, ABD ve Avrupa Birliği’nin (AB) tahıl anlaşması ile ilgili Birleşmiş Milletler’e (BM) yazılı vaatlerde bulunduğunu belirterek, “Bu vaatler, iyi niyeti içeriyor gibi görünüyor. Bunlar uygulanırsa, Rus gübre ve tahılının sevkiyatı üzerindeki engeller kaldırılacak.” dedi.
  “Rusya’nın hangi şartlar doğrultusunda tahıl anlaşmasını uzatacağı” yönündeki soruyu cevaplayan Lavrov, bu şartların “basit” olduğunu ve söz konusu anlaşmada yer aldığını belirtti.
  Sergey Lavrov, tahıl anlaşmasının Rus tahılı sevkiyatı üzerindeki engellerin kaldırılmasını da içerdiğine dikkati çekerek şimdilik bu konuda herhangi bir ilerlemenin olmadığının altını çizdi.
  Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres ile bugün görüştüğünü aktaran Lavrov, şunları kaydetti:
  “Genel Sekreter, ABD ve AB’nin kendisine kağıt üzerinde de vaatler verdiğini aktardı. Bu vaatler, iyi niyeti içeriyor gibi görünüyor. Bunlar uygulanırsa, Rus gübre ve tahılının sevkiyatı üzerindeki engeller kaldırılacak. Ancak, mesele kağıt değil, bunların uygulanmasıdır. Genel Sekreter, bunun kendisi için öncelikli bir konu olduğuna yemin etti. Bunun gerçekleşeceğini umuyorum.” dedi.

  Son Yazılar

  spot_img

  Önerilen Yazılar

  Abone Olun

  ×