Daha Fazla Gör

  Son Yazılar

  GÖKHÖYÜK’TE SERTİFİKALI TOHUM VE ÜSTÜN VASIFLI DAMIZLIK ÜRETİMİ

  Tarım Haber: Amasya’daki Gökhöyük Tarım İşletmesi, sertifikalı tohum ve üstün vasıflı damızlık hayvan yetiştiriciliği alanındaki faaliyetlerini sürdürüyor. Verimli bir sezonun geride bırakıldığı işletmenin arazilerinde yeni dönem için ekimler gerçekleştirilirken, hayvanların bakımı özenle yapılıyor.

  7 BİN 738 DEKAR ALANA BUĞDAY EKİLDİ

  Tohumluk amaçlı güzlük olarak buğday, yazlık ekilişi olarak nohut, kenevir ve yonca üretilen işletmede kaba yem ihtiyacı için yonca, hasıl fiğ ve silajlık mısır yetiştiriliyor.

  Toplam 7 bin 738 dekar alanda buğday ekilişi gerçekleşirken 2023-2024 yılı hasat sezonunda buğdayda yaklaşık 4 bin 500 ton mahsul alınması hedefleniyor.

  Bu günlerde bin 675 dekar alanda güzlük hâsıl fiğin ekilişi de sağlandı. Üretilen sertifikalı tohumlara yoğun talep olduğunu açıklayan tarla bitkileri bölümü sorumlusu ziraat mühendisi Bahar Yazar: Bu sezon bol ve bereketliydi. İnşallah önümüzdeki sezonu da aynı şekilde geçiririz, dedi.

  6 BİN 500’DEN FAZLA KUZU DOĞUMU BEKLENİYOR

  Verimli bir sezonu geride bırakırken yeni dönem için hazırlıklar yaptıklarını belirten Gökhöyük Tarım İşletmesi Müdürü Muhammet Altıparmak: Ürettiğimiz sertifikalı hububatları ve üstün vasıflı damızlık hayvanları çiftçilerimizle buluşturuyoruz, diye konuştu.

  İşletmede Jersey ırkı sığır ve Bafra ırkı koyun yetiştiriciliğinin yapıldığını anlatan Altıparmak: Jersey ırkı sığırlar yediği yemi en çok süte çeviren bir ırktır. Günlük ortalama süt verimleri 22 litredir. İşletmemizde çoklu doğum özelliğine sahip, ikizlik oranı çok yüksek olan yerli Bafra ırkı koyunları da yetiştiriyoruz. Rağbet gören bu koyunlarımızın et ve süt verimi de çok iyi. Şubat ayında başlayacak doğumlarda 6 bin 500’den fazla kuzunun doğmasını bekliyoruz, şeklinde konuştu.

  Son Yazılar

  spot_img

  Önerilen Yazılar

  ×
  ×