Daha Fazla Gör

  Son Yazılar

  GÜRÜN, KAYISI ÜRETİMİNDE MARKALAŞMAYI HEDEFLİYOR

  Tarım Dünyası: Sivas’ın Gürün ilçesinde 15 bin 500 dekar alanda, yaklaşık 200 bin ağaçtan yıllık 30 bin ton rekolte ile Türkiye’de ilk 10’da yer alan Gürün kayısısı markalaşma yolunda ilerliyor.

  30 BİN TON KAYISI REKOLTESİ BEKLENİYOR

  Gürün ilçesinde yetiştirilen kayısılar, diğer kayısı üreten bölgelerde hasat tamamlandıktan tam bir ay sonra toplanmaya başlıyor.

  Türkiye’nin en geç toplanan kayısısında 15 bin 500 dekar alanda yaklaşık 200 bin ağaçtan yıllık 30 bin ton rekolte bekleniyor. Üretim olarak Türkiye’de ilk 10’da yer alan Gürün kayısısı markalaşma yolunda ilerliyor.

  “GÜRÜN KAYISISI MARKALAŞACAK”

  Çiftçileri yalnız bırakmayan Sivas Valisi Yılmaz Şimşek, kayısı üretiminde 15 bin 500 dekar alanda 200 bin ağaç sayısı ile Gürün ilçesinin ürün rekoltesini her geçen yıl artırdığını ifade etti.

  Tepecik köyünde kayısı üreticileri ile bir araya geldiklerini ifade eden Vali Şimşek, bölgenin kayısı üretimi açısından çok elverişli olduğunu kaydetti.

  Yıllık 30 bin ton kayısı üretimi gerçekleştirildiğine dikkat çeken Şimşek, Gürün kayısısının marka değerinin artırılmasına yönelik çalışmalar yürüttüklerini söyledi.

  “ÇİFTÇİLERİMİZE KAYISI FİDESİ DAĞITMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

  Vali Şimşek: “Daha önce çiftçilerimize 50 bin adet kayısı fidesi dağıttık. İnşallah bu projemiz devam edecek. Sivas Valiliği olarak üreticilerimize her türlü desteği sağlıyoruz. Kurumsal bir yapıyla ölçek ekonomisine uygun üretim modeliyle çalışmalarımıza devam ediyoruz. Her yıl çiftçilerimize fide dağıtarak kayısı üretiminin artmasını sağlayacağız. Çiftçilerimize bereketli, emeklerinin karşılığını aldığı bol kazançlı günler diliyorum” diye konuştu.

  Son Yazılar

  spot_img

  Önerilen Yazılar

  Abone Olun

  ×