Daha Fazla Gör

  Son Yazılar

  HASSALI DEPREMZEDELERİN YÜZÜNÜ İNCİR GÜLDÜRDÜ

  Tarımdan Haber: Depremin vurduğu Hatay’ın Hassa ilçesinde incir hasadı başladı. İncirdeki verim ve 22 TL’lik fiyat üreticinin yüzünü güldürdü.

  İNCİR HASADI BAŞLADI

  Kahramanmaraş merkezli depremlerde büyük yıkımın yaşandığı Hatay’ın Hassa ilçesinde tadıyla damaklarda tat bırakan incirde hasat başladı. Bölge ekonomisine önemli katkıda bulunan incirdeki bereket ve tarladan 22 TL’den alıcı bulması üreticiyi mutlu etti. Hassa’da yetişen ve lezzetiyle ün salan incir; Diyarbakır, Gaziantep, Şanlıurfa ve Adana başta olmak üzere Türkiye’nin dört bir yanına gönderiliyor.

  BAHÇEDE 22 TL, PAZARDA 28 TL

  Bahçede incirin 22 TL’den pazarda 28 TL’den alıcı bulduğunu dile getiren Hasan Çoban, “İncirlerimizin tadı bal gibidir. Dünyada eşi benzeri yoktur. Ballarımızı toplamaya sabah saat 4’te başlıyoruz. Bu saatlere kadar topluyoruz. Ondan sonra götürüyoruz pazara. Pazarda pazarlamamızı yapıyoruz. Hem köy halkımız, hem biz, hem de vatandaşımız faydalanıyor. Geride kalanı da incir reçeli yapıyoruz. Bahçeden 22 liraya alıyoruz, pazara 28 liraya götürüyoruz. Türkiye’nin dört bir yanına, Türkiye’nin iç bölgeleri Diyarbakır, Elazığ, Urfa ve Kayseri’ye gönderiyoruz. Bu yıl hasattan memnunuz. Hasat çok iyi. Deprem bölgesindeyiz, deprem bölgesinde olmamıza rağmen çok güzel. Allah bir daha bize böyle bir deprem yaşatmasın. İncirlerimiz de bozulmadı. Verimi de çok iyi.” ifadelerini kullandı.

  ÜRETİCİ FİYATLARDAN DA MAHSULDEN DE MEMNUN

  İlçeye bağlı Söğüt Mahallesi’nde incir üretimi yapan Cemil Ateş, incirdeki hasadın geçen yıla oranla bu yıl daha iyi olduğunu belirterek, “Hayat normalleşiyor. Herkesin işi var, gücü var. Hasattayız mahsul arkası devam ediyor. Üzümlerimiz var, zeytinlerimiz var, yani sumak ekşilerimiz var. Fiyatlardan da mahsulden de memnunuz. Herkes memnun. Geçen yıl bu hasat bu durumda değildi. Halkımız bu sene paralı. Bu sene Rabbime şükür, mahsullerden memnunuz. Satışlardan da memnunuz. Günlük olarak topluyoruz. Arkadaşlar pazarlara götürüyorlar. Tekrar gelip alıyorlar. Reçeli de var, her mahsulü var içerisinde.” dedi.

  Son Yazılar

  spot_img

  Önerilen Yazılar

  ×
  ×