Daha Fazla Gör

  Son Yazılar

  HATUN PARMAĞI ÜZÜMÜNÜN HASADI BAŞLADI

  Son Dakika Tarım Haberleri: Gaziantep’in İslahiye ilçesinde yetişen, pekmez yapımında en çok tercih edilen üzüm olan Antep karası ile Hatun Parmağı üzümünün hasadı başladı.

  Bağda üreticiden 8 TL’ye alınan üzüm, marketlerde en az 25 TL’ye satılıyor.

  PEKMEZ VE PESTİL YAPIMINDA KULLANILIYOR

  Gaziantep’in İslahiye ilçesinde yetişen Hatun Parmağı ve Antep karası üzümünün hasadı başladı.

  Hasadı yapılan üzümler kasalara dolduruluyor ve sofralarda yer alan çeşitli ürünlerde kullanılmak üzere satışa sunuluyor. Şeker oranının diğer üzümlere göre fazla olması, özellikle pekmez ve bastık yapımında kullanılan Antep karası üzümünün yurt dışından rağbet görmesinde etkili oluyor.

  Çiftçiler, Hatun Parmağı ve Antep karası üzümünün aroma olarak hiçbir yerde aynısının olmadığını ifade etti.

  DÜNYADA BİZİM ÜZÜM GİBİ ÜZÜM BULAMAZSINIZ

  Aroma olarak en iyi üzümün İslahiye’de yetiştiğini belirten Çiftçi Ökkeş Çelik: “Her yerde üzüm var. Avrupa’da var, Türkiye’nin her tarafında var ama aroma olarak dünyada bizim üzüm gibi üzüm bulamazsınız. Hiçbir üzüm bizim üzümümüze yetişemez. Bunun tespiti de yapılmıştır. Bu üzüme Hatun Parmağı deniyor ve bunun yanında Antep karası, çekirdeksiz olmak üzere çeşitli üzümlerin de hasadına başladık” dedi.

  BAĞDA 8 TL OLAN ÜZÜM, MARKETTE İSE 25 TL

  Üzüm fiyatlarının tarlada düşük olmasından dolayı şikayetçi olduklarını aktaran Çelik: “Biz bu sene deprem üzerine deprem yaşadık. Bir buçuk dakikada her şeyimizi kaybettik ve daha onu unutamadan bu afet de başımıza geldi. Sıcaktan dolayı bütün bağlarımız yandı. Üzüm istediğimiz kadar çıkmadı. Üzümler geçen seneye göre daha az çıktı. Deprem üzüme zarar verdi. Alttaki sular çekildi mi bilmiyoruz ama bütün bağlar yandı. Türkiye genelinde üzümler az çıktığı için tüm tüccarlar buraya yöneldi. Bundan dolayı işçi sıkıntısı çekiyoruz. Şu anda üzümlerde tarla fiyatı bizim istediğimiz gibi gitmiyor ama buna şükür. Tarlada 8 ila 10 TL arasında giderken markette ise 25 TL’den gidiyor” diye konuştu.

  Son Yazılar

  spot_img

  Önerilen Yazılar

  ×
  ×