Daha Fazla Gör

  Son Yazılar

  HAVRAN’DA 500 DEKAR ALANDA NAR ÜRETİLİYOR

  Tarımdan Haber: Kazdağları ile Madra Dağları arasındaki ovalarda tarım yapılan, Balıkesir’in Havran ilçesinde üretilen narlar lezzetleriyle büyük ilgi görüyor. Yaklaşık 500 dekar alanda nar üretimi yapılıyor. İlçede bulunan 21 bin ağaçta 4 farklı çeşit nar üretiliyor.

  TOPLANAN NARLAR BÜYÜKŞEHİRLERE GÖNDERİLİYOR

  Bereketli toprakları, Kazdağları’nın havası, Madra Dağları’nın suyu ile birleştiği Havran ilçesi coğrafi işaretli Havran Siyah İnciri ve Havran Mandalinasına ev sahipliği yapıyor. İlçe bir yandan da Kuzey Ege’nin en büyük zeytin üretim merkezlerinden biri olarak nitelendiriliyor.

  Bereketli toprakları ile Havran bu günlerde ilçede yetişen Nar Ağaçlarından hasat ile uğraşıyor. Yaklaşık 500 dekarlık alanda yapılan nar hasadı tüm hızıyla sürüyor. Rengi, iriliği ve lezzeti ile dikkatleri çeken Havran Nar’ı günlük olarak toplanıp hal üzerinden İzmir, İstanbul, Bursa ve Trakya’ya satış yapılıyor.

  Havran Narının pazarlarda büyük rağbet gördüğünü ifade eden Havran Belediye Başkanı Emin Ersoy: Havran Nar’ı, Havran’ın topraklarında yetişen bir tarımsal ürünümüz. Narımız sulak ortamlarda, kaliteli topraklarda yetiştiği için deve dişi nar çeşidiyle pazarlarda çok rağbet gören bir nar. Şu anda hasat zamanı. Hasadımız devam etmektedir. Ovamızda, meyve bahçelerimizde ve sulak olan tüm kırsal mahallelerimizde nar yetiştiriciliği vardır, dedi.

  21 BİN AĞAÇTA 4 ÇEŞİT NAR ÜRETİLİYOR

  Havran Tarım ve Orman İlçe Müdürü Mehmet Emre Çakan ilçede 21 bin civarında nar ağacı olduğunu ifade ederek: Nar, bölgemizde üretilen meyve gruplarının içerisinde olmazsa olmazlardan. Yaklaşık 3, 4 çeşidimiz ile Hicaz, Kuzu Dişi, Deve Dişi ve Kara Nar denilen isimleri ile birlikte ürünlerimiz hasat sezonunda şu anda. İlçemizde tahmini olarak kapalı bahçe şeklinde 182 dekar civarında, bunun haricinde yine bizim bölge halkımız bahçe kenarlarını nar olarak değerlendirdiğinden bu 500 dekarlara kadar çıkabiliyor. 21 bin civarında da toplam ağaç varlığımız var, dedi.

  Son Yazılar

  spot_img

  Önerilen Yazılar

  ×
  ×