Daha Fazla Gör

  Son Yazılar

  HOROZ KARASI ÜZÜMÜNDE BUDAMA MESAİSİ BAŞLADI

  Tarımdan Haber: Kilis’in Musabeyli ilçesinde yetişen kurutmalık, sofralık ve pekmez yapımında en çok tercih edilen Kilis Horoz Karası üzümünde budama mesaisi başladı.

  İlk budamayı Musabeyli Kaymakamı Hamza Özbilgi yaptı.

  BUDAMA İŞLEMİ MART AYININ ORTASINA KADAR SÜRECEK

  Kilis’in Musabeyli ilçesinde yetişen ve ünü sınırları aşan Horoz Karası üzümünde budama başladı. Şubat ayının ilk haftasıyla başlayan budama, mart ayının ortasına kadar devam ediyor.

  Çiftçiler geçen sene yağışların olmadığını ve verimlerde de düşüş yaşandığını ifade ederken bu sene fazla yağan yağışlardan mutlu olduklarını ve meşhur Kilis Horoz Karası üzümünün başta pekmez olmak üzere sofralık, kurutmalık gibi ürünlerin yapıldığını söyledi. Yıl içerisinde ilk yapılan budama mesaisine, Musabeyli İlçesi ilçe Kaymakamı Hamza Özbilgi, muhtarlar ve çiftçiler katıldı.

  YAĞIŞLARDAN DOLAYI ÇİFTÇİLER MUTLU

  Kurak geçen önceki seneye göre yağışların oldukça iyi olduğunu söyleyen Kilis Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Güven Özdemir, “Bölgenin önemli geçim kaynaklarından olan Kilis Horoz Karası üzümünün budama mesaisi başladı. Yağan yoğun yağışlar çiftçilerin yüzünü güldürdü. İlimizde 160 bin dekar alanda üretim yapmaktayız. Geçen sene kuraklıktan dolayı rekolte düşüktü ve çiftçilerin yüzünü güldüremedi ama bu sene fazla olan yağışların çiftçilerin yüzünü güldüreceğini düşünüyoruz’’ dedi.

  8 AYLIK ZOR VE MEŞAKKATLİ YOLCULUK

  Budama ile mesainin başladığını, 8 ay boyunca üzüm bağlarını çiftçilerin kontrol edeceğini söyleyen Özdemir, ‘‘Kilis Horoz Karası üzümünün tarladan sofralarımıza yolculuğu başladı. Üzümün her aşaması fayda sağlamaktadır. Budama ile başlanan mesaide kesilen odunları yakacak olarak kullanılıyoruz. Yapraklanma döneminde yapraklarını sarma olarak yemekte, koruklarını ekşi olarak kullanıyoruz. Hasat zamanında sonra üzümler yaş, kuru ve pekmez olmak üzere hem ilimize hem de ülkenin piyasasına giriyor. Bu sene ilk budamayı Musabeyli Kaymakamı Hamza Özbilgi, civar köylerin muhtarları ve çiftçilerimizle birlikte budama mesaisine başladık hayırlı uğurlu olsun’’ diye konuştu.

  Son Yazılar

  spot_img

  Önerilen Yazılar

  ×
  ×