Daha Fazla Gör

  Son Yazılar

  ‘HOROZ KARASI’ ÜZÜMÜNDE REKOLTE DÜŞÜK

  Tarımdan Haberler: Kilis karası olarak bilinen, kentin adıyla da özdeşleşen ‘’Kilis horoz karası’ cinsi üzümün hasadına başlandı.

  Üzümün kilosu tarlada 5 TL’den, marketlerde ise 25 TL’den alıcı buluyor. Bu yıl kuraklık ve doğal afetler nedeniyle rekoltenin düşük olduğu belirtildi.

  ÜRETİCİDE 5 TL OLAN ÜZÜM, MARKETLERDE 25 TL

  Türkiye’de önemli bağcılık bölgelerinden biri olan sınır kenti Kilis’te, Horoz karası cinsi üzümün hasadına başlandı.

  Sofralık olarak da tüketilen üzümün kilosu tarlada 5 TL’den, marketlerde 25 TL üzerinde satılıyor. Üzüm üreticilerinin bir kısmı fiyatların düşük olması nedeniyle üzümlerini kurutmalık olarak değerlendirmek için çalışmalara başladı.

  Kilis’in Musabeyli ilçesi ve köylerinde daha fazla yetiştirilen üzümde, kuraklık ve afetlerden dolayı rekoltenin düşük olduğu bildirildi.

  Kavurucu sıcağın altında bağlarda üzüm hasadı yapan tarım işçilerinin de zorlu mesaisi devam ediyor.

  İLK HASAT SURİYE SINIRINDA YAPILDI

  Horoz karası üzümünün Kilis’teki ilk hasadı Suriye sınırına sıfır noktada bulunan Süngütepe köyünde yapıldı.

  Kilis Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Güven Özdemir, Kilis Karası üzümünün hüzünlü hasadına başlandığını ifade ederek: ‘‘Kilis’te yaklaşık 160 bin dekar alanda üzüm üretimi yapılmaktadır. Üzümler yaş ve kuru olarak piyasaya sürülüyor. Bu yılın rekoltesinde düşüklüğün sebebi iklim şartları. Sıcaktan zor konuşurken alın teri döktükleri tarlalarda üreticiler hasat yapıyor. Kilis Horoz Karası oldu gönül yarası çünkü 3 kilogram üzüm satarsam 1 bardak çay içebilirim. Fiyatları çok yüksek beklediğimiz senede fiyatların çok düşük olması üzüm üreticilerini mağdur etti’’ dedi.

  HEM HASAT YOK, HEM FİYAT DÜŞÜK

  Babasının vefatından sonra çiftçi olarak tekrar memleketine döndüğünü söyleyen Çiftçi Ahmet Azkanmaz: ‘‘5 dil biliyorum ve ekmek paramı yabancı dillerden çıkartarak gitmediğim ülke de kalmadı. Babam vefat ettikten sonra hep aklıma getirdim. Bağ ve tarlaların boş kaldığını, çiftçilik yapmam gerektiğini düşündüm. 5 dili ve yaşantımı geride bırakıp köyüme gelerek çiftçiliğe başladım ve şu an üzüm hasadı yapıyoruz. Üzüm üreticileri olarak umduğumuz hasat yok ve hem fiyat, hem de rekolte yönünden sıkıntı çekiyoruz’’ diye konuştu.

  Son Yazılar

  spot_img

  Önerilen Yazılar

  ×
  ×