Daha Fazla Gör

  Son Yazılar

  2 BİN DÖNÜMDE, HAFTADA 10 TON FASULYE HASADI

  Tarımdan Haberler: Yozgat’ın Sorgun ilçesinde ‘Araplı fasulyesi’ olarak bilinen ve asırlık ata tohumuyla yetiştirilen yeşil fasulyenin üreticileri hasada başladı.

  Yaklaşık 2 bin dönümde ekimi yapılan fasulyenin kilogramı 40 ila 50 TL’den satılıyor.

  ‘ARAPLI FASULYESİ’ HASADI BAŞLADI

  Yozgat Sorgun ilçesine bağlı Araplı kasabasında tamamen doğal ve organik şekilde yetiştirilen taze fasulye tezgahlarda yerini aldı. Araplı’nın bereketli topraklarında üretimi yapılan fasulyenin kılçıksız olması ve kendine özgü lezzetiyle İç Anadolu’da birçok ilden rağbet görüyor.

  Yaklaşık 2 bin dönüm alana ekimi yapılan fasulye hasadından haftalık 10 ton ürün elde ediliyor. Araplı fasulyesi Sorgun ilçesinde perşembe günleri kilogramı 40-50 lira arasında satışa sunuluyor.

  Lezzetiyle fark oluşturan Araplı fasulyesi ünüyle de adından söz ettiriyor. Yaz aylarında ilçeye gelen gurbetçi vatandaşlar da yeşil fasulyeye büyük ilgi gösteriyor.

  ARAPLI FASULYESİ KİLOGRAMI 40-50 TL’DEN SATILIYOR

  Araplı kasabasında 25 yıldır ata tohumuyla fasulye üreten Lokman Atıl: “Yozgat’ın bilinen en meşhur fasulyesi Araplı kasabamızda yetiştirilir. Buna biz ‘Ayşe kadın’ fasulye de diyoruz, ata tohumudur. Herhangi bir kimyasala maruz kalmadan yıllardır bu bölgede üretim yapıyoruz. 2 dönüme yakın bir alana sahip, bu fasulyeler çarşamba günü hasat edilir ve pazarlarda müşteriye sunulur. Gurbette yaşayan vatandaşlarımızda özellikle Araplı fasulyesi almadan gitmez. Fasulyemizi farklı kılan hiçbir şekilde kimyasal gübre veya ilaç kullanılmamasıdır. Sadece ata tohumuyla doğal olarak yetiştiriliyor. Kilogramı 40 ila 50 lira arasında satılıyor” dedi.

  Son Yazılar

  spot_img

  Önerilen Yazılar

  ×
  ×