Daha Fazla Gör

  Son Yazılar

  İLK HASAT KARPUZUN KİLOGRAMI 12 TL

  Antalya’nın Serik ilçesinde örtü altında karpuz hasadı başladı.

  Tarımdan haberlerde bugün ilk hasat ürünler kilogramı 12 liradan satılıyor ve Türkiye’nin dört bir yanına gönderiliyor.

  ÖRTÜ ALTINDA KARPUZ HASADI BAŞLADI

  Türkiye’nin en büyük örtü altı üretimi yapılan Antalya’nın Serik ilçesinde karpuz hasadına başlandı.

  Yukarıçatma Mahallesi’nde, ocak ayında ekimi yapılan seralarda yetiştirilen ve iç piyasaya yönelik üretilen karpuzun seradan çıkış fiyatı, kilosu 10 ile 12 TL arasında değişiyor.

  HAM KARPUZLAR HASAT EDİLMEMELİ!

  Tarım haberlerinde hasat konusunda ham karpuza dikkat edilmesi gerektiğini belirten karpuz üreticisi Nazif Yılmaz: “Yukarıçatma Mahallesi’nde seramızda karpuz hasatı yapıyoruz. 35 dönüm bir alanımız var. Güzlük, bahar karpuz üretimi yapıyoruz. Burayı 5 Ocak gibi ektik, 23 Nisan’da hasatımızı yapıyoruz. Ortalama 250 ton civarında bir beklentimiz var” dedi.

  “KARPUZ KIRIMINI GÖZÜMÜZLE YAPIYORUZ”

  38 yıldır karpuz işçiliği yapan Cafer Çiftçi: ” Karpuz işini severek yaptığımız için yıllardır bu işin içerisindeyiz. Kan ter içinde kalıyoruz çocuklarımız için geçimi sağlamak için çabalıyoruz. Artık karpuz kırımı yaparken gözümüz alışmış. Elimiz değil gözümüzle yapıyoruz. Yıllardır bu işin içerisinde olduğumuz için gözle tahminle iyi karpuzu seçiyoruz” ifadesini kullandı.

  İŞÇİLER GÜNLÜK 300-400 TL KAZANIYOR

  Tarımsal haberler gündeminde, Türkiye’nin birçok ilinde karpuz hasadı yaptıklarını belirten İbrahim Erdem: “Sezonluk işçilik için Antalya’ya geliyoruz. Karpuz işi bizim işimiz. Desen açan karpuz her zaman olgunlaşmış demektir ve kabuğu ince olanı daha iyidir. Burada çiftçimiz iyi yetiştirmiş, dökümü çok güzel emeğine sağlık. Alan satandan Allah razı olsun. Kazanç olarak günlük 300- 400 arası kazanıyoruz. İşimiz ağır bir iş, hafif bir iş değil. Yaklaşık 4 ay süren karpuz hasatında Adana, Bursa, Samsun, Tokat, Ankara, İzmir, Afyon ve Konya gibi illere gidiyoruz. Buradan başlayıp son durağımız İstanbul, Silivri’ye kadar uzanıyor. Yaklaşık 11. aya kadar karpuz hasadımız devam ediyor” diye konuştu.

  Son Yazılar

  spot_img

  Önerilen Yazılar

  Abone Olun

  ×