Daha Fazla Gör

  Son Yazılar

  İLK HASAT KİRAZLAR 800 TL’DEN SATILDI

  Kuzey Yarım Küre’nin ilk kiraz hasadı Manisa’nın Şehzadeler ilçesinde yapıldı.

  Manisa’dan toplanan ilk kirazlar yapılan açık artırma sonunda kilogramı 800 TL’den alıcı buldu.

  KUZEY YARIM KÜRE’NİN İLK KİRAZLARI TOPLANDI

  Manisa’nın Şehzadeler ilçesinde sezonun ilk erkenci kirazlarının hasadına başlandı. Aşağıçobanisa’da üretici Yavuz Tun tarafından yapılan erkenci kiraz hasadında ilk kiraz da her yıl olduğu gibi sembolik olarak yapılan açık artırma ile alındı. 250 TL’den Şehzadeler Belediye Başkan Vekili Bilal Demir tarafından başlatılan açık artırmayı 800 TL fiyat veren tüccar Hüseyin Çimen kazanarak ilk kirazları satın aldı.

  İLK HASAT YÜZ GÜLDÜRDÜ

  İlk kiraz hasadı için üretici Yavuz Tun’un kiraz bahçesinde hasat çalışmalarına katılan Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Hayrettin Uçak: “Dünyada kiraz üreticiliği konumunda birinci sırada gelmekteyiz. Geçen sene rekolte düşük olması nedeniyle yaklaşık 57 bin ton ihracat, 157 milyon dolarlık bir ihracatımız gerçekleştirildi. Bu seneki ihracat hedefimiz 200 milyon dolarlık 80 bin ton kiraz ihracatını gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Sabahın erken saatlerinden gelerek buna emek veren herkese teşekkür ediyoruz. Bereketli bir yıl diliyorum. Kirazın ihracatını en çok Rusya’ya ve Avrupa ülkelerine yapıyoruz. En yoğun çalıştığımız Rusya. Şu anda ciddi anlamda alıcı mevcut. Pazarlamada sıkıntı yok. Önemli olan ürünümüzü kaliteli bir şekilde üretmemiz. Bu bize ciddi anlamda katkı sağlar. Müşteri potansiyelini de artırmış oluruz. Bizim hasat dönemlerimizde rakip ülke yok. Bizim ürün bitiyor ABD başlıyor o yüzden Türkiye çok şanslı, rakibi yok” dedi.

  KİRAZ ÜRETİMİNDE MANİSA 4. SIRADA

  Manisa İl Tarım Müdürü Metin Öztürk, Manisa’nın kiraz üretimindeki yerinden bahsederek, “Kuzey Yarım Küre’nin açık alandaki ilk kiraz hasadını gerçekleştiriyoruz. İlk kirazı çıkarmakla katma değeri fazla ürün çıkarmış oluyoruz. Emek yoğun bir iş. Üreticilerimizin hakları ödenmez. Manisa’da kirazda önemli bir merkez. En önemli özelliği Türkiye’nin ve Kuzey Yarım Küre’nin ilk kirazını çıkartıyoruz ama aynı zamanda da üretim anlamında 48 bin 832 tonla 4. sırada geliyoruz ama üretim anlamında da 2. sıradayız. İlerleyen yıllarda Manisa üretim anlamında daha da yukarılara çıkacaktır. 2022 yılı kayıtlarına göre 3 milyon 103 binin üzerinde kiraz ağacına sahibiz. Bütün ilçelerimizde kiraz yetişiyor. Bugün erkenci kiraz olan Cristobalina çeşidini hep birlikte hasat ediyoruz ve bunu sofralarla buluşturacağız” diye konuştu.

  ÜRETİCİNİN FİYAT BEKLENTİSİ 80 İLA 100 TL

  Üretici Yavuz Tun ise, “Heyecanlıyız, iyi fiyatlar belliyoruz. Rekoltemiz iyi, yılımız erkenci bu sene erken hasat ettik. Bu sene fiyatlar 80 ila 100 TL arasında olursa bizi kurtarır aşağısı kurtarmaz dedi. Sabahın 6’sında iş başı yapan kiraz işçileri de yoğun bir çalışma temposuna girdiklerini ancak yevmiyelerin kendilerini tatmin etmediğini” söyledi.

  KİRAZ PAZARINDA AÇIK ARTIRMA

  Kirazlar hasat edildikten sonra üretici Yavuz Tun tarafından Sancaklıbozköy Kiraz Pazarı’na getirildi. Yaklaşık 120 kilogram kiraz için açık artırma öncesi bir konuşma yapan Şehzadeler Belediye Başkan Vekili Bilal Demir, “Sancaklıbozköy Kiraz Pazarı’nın, Şehzadeler Belediyesi’nin en önemli eserlerinden biri olduğunu ve bir benzerinin daha olmadığını söyledi.

  Demir, kirazın bu sene bereketli olacağını ve vatandaşın da bol bol kiraz yiyeceğini belirterek tüm dünyaya kirazın, Şehzadeler ilçesinden gideceğini” söyledi.

  250 İLE BAŞLADI 800 TL’DE BİTTİ

  Yapılan konuşmaların ardından 250 TL’den Şehzadeler Belediye Başkan Vekili Bilal Demir tarafından başlatılan açık artırmayı 800 TL fiyat veren tüccar Hüseyin Çimen kazanarak ilk kirazları satın aldı.

  Tüccar Çimen ilk kirazların bugün İstanbul ve Ankara’da olacağını söyledi. Açık artırma öncesi kısa bir açıklama yapan Hayrettin Uçak ilk fiyatın, üreticiyi teşvik etmek için yüksek olduğunu zamanla fiyatın oturacağını söyledi.

  Son Yazılar

  spot_img

  Önerilen Yazılar

  ×
  ×