Daha Fazla Gör

  Son Yazılar

  İLK HASAT ÜRÜNLER KİLOSU 300 TL’DEN ALINDI

  Türkiye’nin turfanda üretim merkezlerinden olan Mersin’de sezonun ilk örtü altı kayısı hasadı yapıldı.

  Sezonun ilk hasadı, kayısıların çiftçiye destek olması amacıyla ürünün kilogramı 300 liradan alındı.

  ÖRTÜ ALTINDA KAYISI HASADI BAŞLADI

  Türkiye’nin yaş sebze ve meyve üretim merkezlerinden Mersin’de birçok ürün de turfanda olarak üretiliyor. Özellikle örtü altında Erdemli ve Silifke ilçelerinde erikten, kayısıya kadar birçok meyve yetiştiriliyor.

  2023 yılının ilk örtü altı turfanda kayısıları olgunlaştı. Bu yıl yüksek kalitesiyle kayısı hem yurt içinden hem de yurt dışından büyük talep gördü. Toplanan ilk kayısılar yurt içinde büyükşehirlere, yurt dışında ise Ortadoğu ağırlıklı olmak üzere Arap ülkelerine gönderildi.

  KAYISILAR BÜYÜKŞEHİRLERE VE DUBAİ İLE KATAR’A GÖNDERİLDİ

  İlk hasat için gelen tüccarlardan Mustafa Güven, “Mersin Erdemli Kocahasanlı mevkiinde sezonun ilk sarı kayısı hasadını gerçekleştirmiş durumdayız. Üreticimize kilogramını 300 TL yazdık. İstanbul, Ankara, İzmir ve dış pazar Dubai, Katar gibi yerlere ürünümüzü pazarlayacağız. Bu 300 TL üreticimize katkı olsun diye o şekilde açılışı yaptık” dedi.

  DAHA ÜRÜN TOPLANMADAN BÜYÜK RAĞBET GÖRDÜ

  Turfanda ürünün yoğun talep gördüğünü ifade eden Güven: “Ürünümüz şu anda ilk turfanda ürün olduğu için her taraftan rağbet görüyor. İstanbul’dan Ankara’dan arkadaşlarımız telefon açıyor. Bu ürünlerimize ayrıca Ortadoğu’dan çok güzel talep geliyor. Dubai, Katar, Suudi Arabistan ve Ürdün’den güzel talep var. Ülkemize katma değer açısından gönderiyoruz, ülkemize döviz olarak geri dönüyor” diye konuştu.

  TURFANDA ÜRETİM ÇİFTÇİYE BÜYÜK EKONOMİK KATKI SAĞLIYOR

  Üretici Ayhan Eski ise “Turfanda olarak dut ile başladık ocak ayında, arkasından çileğimizi çıkardık, arkasından eriğimizi çıkardık, bunların yanında kayısımızı da yetiştirdik. Turfanda üretim Erdemli ve Silifke’ye büyük ekonomik katkı sağlıyor. Tüccarlarımız da buraya yönelmektedir. Bu da bizim için bir şans, erken çıkması ifadelerini kullandı.

  Son Yazılar

  spot_img

  Önerilen Yazılar

  ×
  ×