Daha Fazla Gör

  Son Yazılar

  İNCİRİN MUĞLALI KADINLARLA YOLCULUĞU PROJESİ TAMAMLANDI

  Tarım ve Orman Bakanlığı Son Dakika Haberleri: Tarım ve Orman Bakanlığı Eğitim ve Yayım Daire Başkanlığının desteklediği Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yürütülen ‘İncirin Muğlalı Kadınlarla Yolculuğu’ projesi tamamlanırken, son eğitim çalışması Dalaman’da yapıldı. Programda incir yetiştiriciliği yapan kadın üreticilere 200 adet kerevet (kurutma sepeti) ve 400 adet incir fidanı dağıtıldı.

  PROJE ÇOK ANLAMLI

  ‘İncirin Muğlalı Kadınlarla Yolculuğu’ projesi tamamlanırken, son eğitim çalışması Dalaman’da yapıldı. Aydın İncir Araştırma Enstitü Müdürü Dr. Birgül Ertan konuşmasında projenin adının çok anlamlı olduğuna belirterek: Kadınların eğitilmesi, bilinçlendirilmesi bölgeyi daha da ileriye götüreceğini düşünüyorum. Bir kadın idareci olarak kadın üreticilerimize her zaman pozitif bir ayrımcılığımız var, dedi.

  11 MAHALLEDE BİN 470 İNCİR FİDANI DAĞITILDI

  Muğla Tarım ve Orman İl Müdür Yardımcısı Tandoğan Uysal: Bu projemizde 2023 yılında Enstitümüzün de desteği ile çiftçi kadın üreticilerimize eğitim verdik incir üretimi ile ilgili. İşlemesi, yetiştirilmesi, hastalık ve zararlıları ile ilgili olarak. Bununla birlikte toplam 11 mahallemizde bin 470 incir fidanını üreticilerimiz ile buluşturduk. Bugün de 220 kerevit kurutma sepeti ve 400 fidanı üreticilerimiz ile buluşturacağız. Dalaman inciri Dalaman’da Bin 500 dekar alanda 600 tonluk bir üretim potansiyeline sahip. Türkiye ortalamasının üzerinde bir verim sağlıyor. Türkiye ortalaması 32 kilogram iken Dalaman incirinde bu oran 38 kilograma kadar çıkıyor, dedi.

  KADINLAR TEŞEKKÜR ETTİ

  Kadınlar adına konuşan Döndü Karagöz ise: Kadın üreticilere verilen desteklerden dolayı çok teşekkür ediyorum. Proje ile çok yeni bilgiler öğrendim. Bunları en kısa sürede hayata geçirerek daha kaliteli ve daha çok incir üretmek istiyorum. Tüm kadınları proje ve desteklerden faydalanmaya davet ediyorum, dedi.

  Son Yazılar

  spot_img

  Önerilen Yazılar

  Abone Olun

  ×