Daha Fazla Gör

  Son Yazılar

  ISPARTA’DA 1 MİLYON 250 BİN TON ELMA REKOLTESİ BEKLENİYOR

  Haberler Tarım: Türkiye’de toplam elma üretiminin dörtte birine sahip, tadı ve aroması ile coğrafi işaret alan Isparta elmasının hasat mevsimi başladı.

  Hasat döneminde 1 milyon 250 bin ton rekolte bekleniyor.

  HER 4 ELMADAN BİRİ ISPARTA’DA YETİŞİYOR

  Gül, hububat ve lavanta sezonlarının sona ermesinin ardından Isparta’da üreticiler bu kez elma hasadına başladı. Isparta’da sezonun başlamasıyla birlikte, merkeze bağlı Senirce köyünde de hummalı bir hasat dönemi yaşanıyor.

  Ülkedeki her 4 elmadan birinin sahibi olan Isparta’da hasat süresince yaklaşık 1 milyon 250 bin ton ürün elde edilmesi bekleniyor. Isparta’da Eğirdir ve Gelendost’un başı çektiği elma üretimi ayrıca, merkeze bağlı köyler, Senirkent ve Gönen ilçelerinde yoğunlukla yapılıyor.

  Sabahın ilk ışıklarında işçilerin bahçelere giderek toplamaya başladığı elmalar, kasalarda bir araya getirildikten sonra traktörler yardımıyla bahçelere en yakın alanda yer alanda bulunan soğuk hava depolarına sevk edilerek muhafaza altına alınıyor.

  ELMALAR HEM İÇ PAZARDA, HEM DE DIŞ PAZARDA TÜKETİLİYOR

  Isparta’nın her tarafında elma sezonunun başladığını dile getiren Isparta Ziraat Odası Başkanı Mustahattin Can Selçuk: “Eğirdir, Gelendost, Atabey ve Gönen ilçelerimizde elma üretimimiz başladı. Burada yetiştirilen elmalar genelde Starking, Golden, Granny Smith gibi farklı farklı çeşitler var ama elmaların yüzde 95’i bu şekilde” dedi.

  Üretilen elmaların yurt içinde ihracatının gerçekleştiğini vurgulayan Can Selçuk: “Bizim ürettiğimiz elmalar metropol illerimize; Ankara, İstanbul, İzmir gibi illerimize gidiyor. Bu yıl 1 milyon 250 bin ton civarında bir rekolte beklentimiz var” şeklinde konuştu.

  Yaklaşık olarak elma hasadı sezonunun iki ay sürdüğünü belirten Selçuk: “Bizim ürettiğimiz elmalar pazarlarda, manavlarda, marketlerde alıcı buluyor. Yurt dışı ihracatında ise Çin, Hindistan, Dubai, Avrupa ve Arap ülkelerinde de bizim elmamız alıcı buluyor ve ülke ekonomisine katkı sağlıyoruz ve ülkemizin reklamını yapmış oluyoruz” dedi.

  ELMA TOPLAMA MESAİSİ SABAH BAŞLIYOR

  Elma bahçelerinde yıllardır tarım işçisi olarak çalıştığını belirten Ümmü Gökdoğan: “Sabahın erken saatlerinde sekiz gibi geliyoruz. 5-6 senedir bu işi yapıyorum. Geldiğimiz zaman elma toplayıp seçiyoruz. Elma toplama zamanımız iki ay sürüyor. Yaptığımız iş zor değil kolay bir iş” şeklinde konuştu.

  Son Yazılar

  spot_img

  Önerilen Yazılar

  ×
  ×