Daha Fazla Gör

  Son Yazılar

  KARACABEY REYHANI, İTALYAN SOFRALARINI SÜSLÜYOR

  Tarım Haberleri: Ülkemizde ‘tarım ve hayvancılığın başkenti’ olarak nitelendirilen Bursa Karacabey’de yeni ürünlerle beraber çeşitlilik artmaya devam ediyor.

  Dünyaca ünlü tohum üreticilerinin de son yıllarda yoğun ilgisini gören Karacabey’de, bu kez de reyhan bitkisi ile ilgili üretim süreci başladı. Özellikle sos olarak da kullanılan reyhan bitkisi, İtalyanların makarnalarının fastfood mağazalarında yoğun olarak tercih ediliyor.

  MARUL ÜRETİLEN SERADA REYHAN ÜRETMEYE BAŞLADI

  Tarımsal Haberler: Belediye Başkanı Ali Özkan Karacabey Harmanlı Mahallesi’nde reyhan üreticilerini ziyaret etti.

  Burada bir açıklama yapan Başkan Özkan: “Tarım ve hayvancılığın başkenti olarak değerlendirilen ‘güzellikler şehri’ Karacabey’imizde, ürün çeşitliliği de her geçen gün artıyor. Marul üretimi yapılıyordu. Şimdi işletmecisi değişti Ferdi Bey burada, kız kardeşiyle birlikte reyhan bitkisini üretiyor. Bir sos firmasına bunu pazarlayacak. İtalyanların makarnalarının fastfood mağazalarında bunun yoğun olarak kullanıldığını ifade ediyor. Reyhan tabii bizim kültürümüzde olan bir bitki, aynı zamanda soslarda da kullanıldığını burada öğrenmiş bulunuyoruz. Yaklaşık bin beş yüz metrekarelik bir sera. Karacabey açısından yeni bir ürün. Biz de bu yeni ürünü, ürün çalışmalarını, üretici kardeşlerimizi seralarını ziyaret ederek yerinde görmek istedik” dedi.

  BÖLGEDE İLK ÜRETİM

  Tarım Dünyası: Üretici Ferdi Nayman ise yaptığı açıklamada: “Seramızda şu anda, İtalyanların fastfood olarak kullanmış olduğu makarnaların reyhan üretimini yapıyoruz. Bu bölgede açıkçası bu ürünü ilk defa üreten biziz. İnsanlar kendi bahçelerinde üretiyorlar ama ticari anlamda bu bölgede gerçek üretimi yapan burada bizler varız artık. Seramızda şu anda biçime hazır olan reyhanları görüyorsunuz. Burada topraksız tarımı araştırdık. Buradaki gübre kullanımı olsun, üretim maliyeti olsun bunları gördük. Bu sene içerisinde yan tarafa domatesle salatalık serası yapmayı da düşünüyoruz.” ifadelerini kullandı.

  Son Yazılar

  spot_img

  Önerilen Yazılar

  Abone Olun

  ×