Daha Fazla Gör

  Son Yazılar

  KARAMAN’DA ELMA HASADI 55 GÜN SÜRECEK

  Tarım Dünyası: Türkiye’nin elma deposu kentlerinden olan Karaman’da yaklaşık 55 gün sürecek olan elma hasadı yazlık Gala çeşidiyle başladı.

  Bu yıl 700 bin ton elma rekoltesi bekleniyor.

  15 MİLYON AĞAÇTA ELMA ÜRETİLİYOR

  Yaz elmasının toplanmaya başlaması nedeniyle, hasat yapılan bahçelerde incelemelerde bulunan Karaman Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Bayram, üreticiye bol kazançlı bir sezon geçirmeleri temennisinde bulundu.

  Bayram, 15 milyona yakın ağaç sayısı ile Karaman’ın bugün Türkiye birincisi olduğunu ifade ederek: “Elma hasadı yazlık Gala çeşidiyle başlamış durumdadır. Hasadımız kasım ayına kadar devam edecek. Türkiye’de Karaman, elma üretiminde liderlik konusunda çeşitli çalışmalar yapmaktadır. Bu yıl elmada yaklaşık 700 bin ton rekolte bekliyoruz” dedi.

  YURT DIŞINA ELMA İHRACATI HER YIL ARTIYOR

  Ziraat Odası Başkanı Mehmet Bayram, elma ihracatında son yıllarda farklı pazarlar oluştuğunu ifade ederek: “Karaman’dan Cezayir, Hindistan, Rusya ve Irak’a elma ihracatımız var. Elma ihracatı ile Karaman oldukça ön plana çıktı. Son yıllarda elma ihracatının direkt Karaman’dan yapılmasıyla ilgili çalışmalar yürüttük. Şimdi ise ihracatımızı Karaman’dan direkt olarak yapabiliyoruz. Bu da bize bazı avantajlar sağlıyor” diye konuştu.

  Elmanın ekonomik olarak Karaman’a ayrı bir katkı sağladığını da anlatan Bayram: “Geçen yılki rakamlara baktığımız da tarım işçisine 300 milyon liraya yakın istihdam sağlanmış. Karaman’a çevre illerden elma toplamaya gelen yüzlerce işçi bulunuyor. Bu durum ise hem üreticiye kazandırıyor, hem de istihdam olarak Karaman ekonomisine ciddi bir katkı sağlamış oluyor. Bu yıl ise 500 milyon liraya yakın istihdama katkıda bulunmasını bekliyoruz” dedi.

  ELMA HASADI BAŞLADI, DOLANDIRICILARA DİKKAT

  Elma hasadının başlamasıyla birlikte üreticileri uyarmayı da ihmal etmeyen Bayram: “Elma hasadının başlamasıyla birlikte dolandırıcılar çok oluyor. Üreticimiz elmasını kazancıyla satabilecekleri tanıdıkları tüccarlara satsınlar. Yoksa dolandırılabilirler. Hasat zamanı vur-kapçılar piyasada çok oluyor. Bu kişilere fırsat vermemelerini, alın terlerini kimseye kaptırmamaları konusunda şimdiden uyarıyoruz” diye konuştu.

  Elma üreticisi Çağrı Yılmaz ise: “Bu yıl kurak geçmesine rağmen bahçemiz de yılın ilk elması olan Gala çeşidinin hasadına başladık ve ürün rekoltesinden şu an için gayet memnunuz” dedi.

  Son Yazılar

  spot_img

  Önerilen Yazılar

  ×
  ×