Daha Fazla Gör

  Son Yazılar

  KARAMAN’IN KÖYLERİNDE OBRUK SAYISI ARTIYOR

  Tarımdan Haber: Karaman’da suyu çekilen kuş cenneti gölde dev obruk oluştu. Obruğun oluştuğu bölgede şerit çekilerek güvenlik tedbiri alındı.

  SUYU ÇEKİLEN KUŞ CENNETİNDE DEV OBRUK OLUŞTU

  Karaman’ın Ayrancı ilçesine bağlı Ambar köyünde suyu tamamen çekilen ve kuş cenneti olarak bilinen Akgöl’de çevresi 350 metre, 30 metre derinliğinde dev obruk oluştu. Karaman Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Bayram, Akgöl’de oluşan obruğu yerinde inceleyerek, “Tarımsal faaliyet gösterdiğimiz alanlarda yürümek dahi tehlikeli bir hale geldi” dedi. Bayram, “Kuş cenneti olarak bilinen Akgöl’de devasa bir obruk olduğunu görüyoruz. Çok tehlikeli bir süreçten geçiyoruz. Konya’nın Karapınar ilçesinden sonra Karaman’da da oluşan obruk sayısı 6’ya yükseldi. Bunun nedeni yer altı sularının bilinçsiz kullanılmasıdır. 1960 yıllardan itibaren yer altı sularının kullanılmaya başlaması ve sürekli olarak da devam etmesi nedeniyle her yıl su seviyesi 20 metre aşağıya çekiliyor. Çekildiği için de yer altı mağaraları oluşuyor, suyun olmaması nedeniyle obrukların oluşmasına neden oluyor. Bunun en büyük sebebi susuzluktur. Sulu tarımın hızla modern bir şekilde devam etmesidir. Konya ve Karaman bölgesinde geçtiğimiz 2023 yılında 8,5 milyar metreküp su kullanılmıştır. Yerin altında kullanılan bu sularla beraber bu obrukların oluşması kaçınılmazdır. Net bir şekilde şunun altını çizmek istiyorum, tarımsal faaliyet gösterdiğimiz alanlarda yürümek ve üretim yapmak tehlikeli bir hale geldi” diye konuştu.

  DIŞ HAVZALARDAN SU GELMESİ GEREKİYOR

  Bu sıkıntının göz ardı edilmemesi gerektiğini söyleyen Bayram, “Artık dış havzalardan su gelmesi gerekiyor. Yer altı sularıyla ilgili çalışma yapılarak tüketiminin azaltılması gerekiyor. Baktığımızda oluşan obruğun çevresi yaklaşık 350-400 metre civarında derinliği de yaklaşık 30 metreyi buluyor. Bu göl Türkiye’nin en harika yerlerinden biriydi. Çünkü burada her çeşit kuş barınıyordu. Baktığımızda bu göl tamamen kurumuş durumda. Doğa harikası bir yerde doğal afetlerin konuşulduğu bir yer haline gelmiştir.“ dedi.

  Son Yazılar

  spot_img

  Önerilen Yazılar

  ×
  ×