Daha Fazla Gör

  Son Yazılar

  KAYISININ KİLOGRAMI ÜRETİCİDE 5 TL’YE DÜŞTÜ

  Son Dakika Tarım Haberleri: Mersin’in Mut ilçesinde kayısı hasadı 2 hafta önce başladı. Kilogramı üreticide 60 liraydı ancak bugün 5 liraya kadar geriledi.

  Buna bir anlam vermeyen üreticiler soluğu meydanda aldı seslerini duyurmaya çalıştı. Sofralık kayısı üretiminin yüzde 85’i mut ilçesinden karşılanıyor.

  MERSİN’DE KAYISI 2 GÜNDE 5 LİRAYA DÜŞTÜ, ÜRETİCİ TEPKİ GÖSTERDİ

  Türkiye’nin sofralık kayısı üretiminin yüzde 85’ini karşılayan Mut ilçesinde kayısı fiyatları iki günde 60 liradan 5 liraya kadar düşmesi üreticiyi üzdü.

  Tarımdan Haberler: Mersin’in Mut ilçesinde Türkiye’de tüketilen sofralık kayısının yüzde 85’ini üreterek hem ülkeye hem de bölgesine ciddi bir kazanç sağlıyor.

  Coğrafi işaretli sofralık Mut kayısısının açık alanda hasadı başlamasının ardından ilk iki hafta kilogramı 60 liradan alıcı buldu. Ancak son 2 günde ürünün kilogram fiyatı üreticide 5 liraya kadar düştü.

  MALİYETİ ARTAN ÜRETİCİ, MASRAFINI ÇIKARAMIYOR

  Mut-Karaman yolunda bir araya gelen üreticiler düşen fiyat nedeniyle sıkıntılarını dile getirdi. İşçinin günlük 400 liraya çalıştığını gübresi, ilacı bir de halde komisyon parası ödediklerini aktaran çiftçiler, 5 TL’ye alınan kayısının masrafını kurtarmadığını kaydetti.

  Açıklamaların ardından bazı çiftçilerin hasat ettikleri ürünleri yol kenarına dökmesi ise dikkat çekti. Mut-Karaman karayolunu kapatan vatandaşlar ilçe Kaymakamı İhsan Ayrancı’nın bölgeye giderek görüşmesi sonrası yol trafiğe açıldı.

  150 BİN TON KAYISI REKOLTESİ BEKLENİYOR

  Tarım Haberleri: Toplam 77 bin 800 dekar alanda üretim yapılan kayısı da bu yıl rekoltenin 150 bin ton olması beklenirken fiyatının bir anda 5 TL’ye kadar düşmesi çiftçisini üzdü.

  Son Yazılar

  spot_img

  Önerilen Yazılar

  Abone Olun

  ×