Daha Fazla Gör

  Son Yazılar

  KEŞAN’DA BUĞDAY HASADINDAN DÖNÜME 600 KİLO VERİM ALINDI

  Haberler Tarım: Türkiye’nin Avrupa’ya açılan kapısı olan Edirne’de buğday hasadı devam ediyor.

  Keşan’da üreticiler verimli bir sezon geçirdiklerini söyledi. Bunda bahar yağışlarının etkisi çok fazla. Dönüme 450 ila 600 kilogram verim alıyor üretici.

  BUĞDAY VERİMİ KEŞAN ÇİFTÇİSİNİN YÜZÜNÜ GÜLDÜRDÜ

  Edirne’nin Keşan ilçesinde buğday hasadı yapan çiftçi bu yıl verimden memnun olduklarını ifade ederken, Keşan Ziraat Odası Başkanı Hasan Şen: “Verimler beklentilerimizi karşılıyor” dedi.

  Şen, buğday hasadının devam ettiğini belirterek: “Verimler beklentilerimizi karşılıyor. Ova dediğimiz bölümlerde verimler biraz daha yüksek oluyor. Bu verimleri elde ettiğimiz yıllarda çiftçilerimiz para kazanıyor. Şubat aylarında yağmayan yağmurlar, nisan ve mart aylarında yağdı ve çiftçiler ürünlerine gübre verdi. Şimdi de bu emeklerin karşılığı alınıyor. Verimlerimiz bölgesel olarak 450 ile 600 kilogram arasında değişiyor. Bölgemizdeki hasat sağlıklı bir şekilde devam ediyor. Devletimizin de dediği gibi çiftçimizin ürünü alınacak” dedi.

  “DEVLETİN VERDİĞİ FİYAT, PİYASA ŞARTLARININ ÇOK ÜZERİNDE “

  Şu anda en iyi fiyatın devletin açıkladığı fiyat olduğunu dile getiren Hasan Şen: “Devletin verdiği fiyat, piyasa şartlarının çok üzerinde bir fiyattı. Mühim olan da alıcının olmasıydı. TMO dışında, borsalarda işlem gören buğdayın fiyatı oldukça düşük seviyelerde. Devletimiz, çiftçilerin ürününü ivedilikle alacağı teminatını veriyor. Alınan ürünün parası da 1 ay sonra ödenecek. Devletimizin kurumlarına güvenen çiftçilerimiz haklı olarak ürünlerini bu kurumlara döküyor. Bizler de birer üreticiyiz. Üretici olarak insanların sorunları bizim sorunlarımızdır. Dolayısıyla da çiftçilerimizin sorunlarını, devlet kurumlarının yetkileri ile görüşüp çözmeye çalışıyoruz. Bizim derdimiz üreticidir ve onların ürünlerinin alınarak paralarının ödenmesidir” diye konuştu.

  “ÜRÜNLERİMİZE ÇOCUĞUMUZ GİBİ BAKIYORUZ”

  Büyükdoğanca köyünde 3 yaşındaki torunu Kemal Ata Bezbaş ile birlikte buğday hasadını gerçekleştiren çiftçi Yüksenay Bezbaş, arpa hasadında 600 ile 650 kilo arasında verim elde ettiklerini belirterek; “Ürünlerimize çocuğumuz gibi bakıyoruz. Bunun yanı sıra son günlerde buğday tarlalarında çıkan yangınlar karşısında üzülüyoruz. Çiftçimiz ve tüm vatandaşlarımız bu konuda duyarlı olmalı. Tarlada sigara içmemeli. Gözümüz gibi baktığımız ürünlerimiz için duyarlılığımız en üst seviyede olmalı” ifadelerini kullandı.

  Son Yazılar

  spot_img

  Önerilen Yazılar

  ×
  ×