Daha Fazla Gör

  Son Yazılar

  KİLİS’TE ZEYTİN HASADI BAŞLADI

  Tarım Haber: Kilis’te 4 bin 500 çiftçi zeytin üretiyor. 300 bin dekar alanda zeytin bahçesi bulunuyor.

  Hasadın başladığı kentte bu yıl 10 bin ton yağ rekoltesi bekleniyor.

  TÜRKİYE’NİN EN KALİTELİ ZEYTİNİ KİLİS’TE YETİŞİYOR

  Türkiye’nin en kaliteli zeytinin üretildiği Kilis’te ilk hasada başlandı. Organik zeytin üreticiler birliğinin organize ettiği ilk zeytin hasadı Kilis Merkeze bağlı Kocabeyli köyünde yapıldı.

  Önce zeytin hasadına katılan Kilis Valisi Tahir Şahin, Kilis AK Parti Milletvekili Ahmet Salih Dal, İl Jandarma Alay Komutanı Kıdemli Albay Halil Coşkun, Kilis Belediye Başkanı Servet Ramazan, STK temsilcileri, çok sayıda muhtar ve vatandaşlar katıldı. Daha sonra birliği gezerek tesis hakkında bilgiler alındı.

  10 BİN TON YAĞ REKOLTESİ BEKLENİYOR

  Kilis’te 4 bin 500 çiftçinin ürettiği zeytin ağaçlarından 10 bin ton zeytinyağı elde edeceklerini dile getiren Kilis Valisi Tahir Şahin: “2011 yılında başlayan bir hikayenin 2023 yılına nasıl değiştiğinin hikayesiyle bir aradayız. Kilis’te 4 bin 500 çiftçinin yetiştirdiği zeytin ağaçlarından senelik 10 bin tona yakın zeytin üretimimiz var. Zeytinin ana vatanı olan Kilis’teki bu tesis zeytinin ve zeytinyağının nasıl değerli hale geldiğini ve üretim sürecinde eğitimler alarak zeytine katma değeri nasıl kattığının göstergesi bu tesis.” dedi.

  300 BİN DEKAR ALANDA ZEYTİN AĞACI BULUNUYOR

  Ülkeye kaliteli zeytinyağının Kilis’ten gittiğini söyleyen Kilis Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Güven Özdemir: “Zeytinin anavatanı olan Kilis’te tanenin yağa yolculuğu başladı. 300 bin dekar alanda 4 bin 500 ağaçtan zeytin üretimi yapılmakta ve 10 bin ton zeytinyağı beklentimiz var. Uluslararası zeytinyağı yarışmasında altın madalya aldı. İnşallah bu sene tekrardan bu madalyayı tekrardan göreceğiz.” diye konuştu.

  Son Yazılar

  spot_img

  Önerilen Yazılar

  ×
  ×