Daha Fazla Gör

  Son Yazılar

  KİVİ REKOLTESİ YÜZDE 50 DÜŞTÜ

  Tarımdan Haberler: Ordu’da hava koşulları ve hastalık nedeniyle kivi rekoltesi yüzde 50 düştü. Kentte geçen yıl 8 bin ton kivi üretilirken bu yıl en fazla 4 bin ton rekolte bekleniyor.

  Rekoltedeki düşüş nedeniyle fiyatların artacağı açıklandı.

  ORDU’DA EN FAZLA 4 BİN TON REKOLTE BEKLENİYOR

  Yalova’dan sonra en fazla kivi üretiminin yapıldığı Ordu’da, fındığın yanında üreticilerin önemli geçim kaynakları arasında yer alan kivi, geçen yıl ilde 8 bin ton üretildi.

  Bu yıl olumsuz hava şartları ve hastalıklar nedeniyle rekoltenin 3 bin 500-4 bin tona kadar düşebileceği belirtildi.

  “YÜKSEK KESİMLERDE YEMEK İÇİN BİLE KİVİ YOK”

  Ordu Kivi Üreticileri Birliği Başkanı Yusuf Uzunlar; geçen yıl rekoltenin yüksek, fiyatların düşük olduğunu söyledi.

  Olumsuz hava şartları nedeniyle kivinin tozlaşma yapamadığını, geçen yıl 8 bin ton olan rekoltenin bu yıl 3 bin 500- 4 bin tona düşebileceğini söyleyen Uzunlar: “Bu ırmak ve deniz havzasında kivi var, yükseldikçe kivi yemeye bile bulunmuyor, rekoltede çok noksan var. Bir de kivide bu yıl bir hastalık çıktı, çoğu üreticinin kivisi kurudu” dedi.

  “FİYATLARIN YÜKSEK OLACAĞINI TAHMİN EDİYORUZ”

  Uzunlar, kivinin az olduğu için kalitesinin çok yüksek olduğunu kaydederek: “Bu nedenle fiyatların yüksek olacağını tahmin ediyoruz. Diğer illerdeki kivi üreticilerinde de rekolte kaybı var. Yalova, Çarşamba ve Mersin’de de durum aynı şekilde. Geçen yıl ucuza kivi satmıştık ancak bu yıl ucuza kivi yok” ifadelerine yer verdi.

  Son Yazılar

  spot_img

  Önerilen Yazılar

  ×
  ×