Daha Fazla Gör

  Son Yazılar

  KIZILTEPE OVASI’NDA BUĞDAY HASADI

  Tarımdan Haberler: Mardin’in Kızıltepe Ovası’nda yaklaşık 1 milyon dekarlık alanda buğday hasadı başladı.

  Yağışlı geçen dönemin ardından sulu buğdayda verim artışı çiftçinin yüzünü güldürdü.

  BİR MİLYON DEKARDA BUĞDAY ÜRETİLİYOR

  Türkiye’nin buğday ihtiyacının önemli bir bölümünün karşılandığı 3 milyon dönümlük Mardin Ovası’nda bu yılki yağışlarla yüzü gülen çiftçiler, buğday hasadına başladı. 1 milyon dekarlık Kızıltepe Ovası’nda buğday hasadı yapan çiftçiler, sulu tarım arazilerinde buğdayda dönümde 650-700 kilogram ürün elde ediyor.

  Kızıltepe’ye bağlı kırsal Beşik Mahallesi’nde çiftçilik yapan Sedat Güneş, “İlk buğday hasadımızı gerçekleştirdik. Maşallah geçen seneye göre verim iyi. İlkbaharda yağışlar iyi geldi. Güzel bir buğday hasadı gerçekleştiriyoruz” dedi.

  600 İLA 700 KİLOGRAM VERİM ALINIYOR

  Kayseri’den gelen biçerdöverci Aydın Yıldız da, verimli bir yılın geçtiğini ifade ederek, “Allah’a şükür verimler güzel. Sulu tarım yapılmış olan buğday hasadını yapıyoruz. 600-700 kiloya yakın bir verim var. Maşallah çiftçilerimiz bu durumdan memnun” diye konuştu.

  Biçerdiverlerle toplanan buğdaylar, kamyonlarla Kızıltepe Hububat Ticaret Merkezi’ne götürülüyor. Yaklaşık 1 milyon dekarlık alandaki buğday hasadı, Kızıltepe’de haziran ayının sonlarında sona eriyor.

  Son Yazılar

  spot_img

  Önerilen Yazılar

  ×
  ×