Daha Fazla Gör

  Son Yazılar

  KONYA OVASI’NDA YER ALTI SU KAYNAKLARI DÜŞÜYOR

  Tarımdan Haberler: Konya’da, geçtiğimiz yıllarda yaşanan kuraklık, şuursuz tarımsal sulama ve yer altı sularının çekilmesiyle yer altı su seviyesinde büyük düşüşler meydana geldi.

  Bölgede ölçüm yapan uzmanlar, her geçen gün yer altı seviyesinin düştüğünü ve çok derin kuyular açılmış olmasına rağmen yer altı su kaynaklarına ulaşmanın çok zor olduğunu belirterek uyarılarda bulundu.

  İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ VE BİLİNÇSİZ SULAMA, YER ALTI SU SEVİYESİNİ DÜŞÜRDÜ

  Türkiye genelinde araziler geçtiğimiz 2022 yılı sonu ve 2023 yılının ilk aylarında büyük kesimi tarım alanları olmak üzere kuraklıktan etkilendi.

  Tahıl ambarı olarak bilinen Konya Ovası’nda iklim değişikliği ve şuursuz tarımsal sulama nedeniyle yer altı su seviyesinde geçtiğimiz aylarda 20 metreye kadar düşüşler kayıtlara geçti.

  Nisan, mayıs ve haziran ayları içerisinde de yağışlar, normalin üzerinde gerçekleşti. Konya bölgesinde, mayıs ve haziran aylarındaki yağışlar, geçmiş yılların ortalamasının 2 katına yakın olarak raporlandı.

  “HAVZADA YİNE YER ALTI SULARI DÜŞMEYE DEVAM EDİYOR”

  Bu yağışların yer altı su kaynaklarında bir yükselme beklentisi oluşturduğunu belirten Konya Teknik Üniversitesi Obruk Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Fetullah Arık: “2022 yılının son aylarında, ocak ayındaki yağışlar normalin yarısı oranını gerçekleşti. Buna baktığımız zaman bu yılki ocak, şubat ve mart döneminde gerçek anlamda bir yağış azlığı dönemi yaşamış olduk. Aslında mart ayından uzun yıllar ortalamasına yakın değerler almamıza rağmen, ocak ve şubat ayı ile önceki yıllar birlikte değerlendirdiğimizde düşük. Nisan, mayıs ve haziran ayları içerisinde de yağışlar, normalin üzerinde gerçekleşti. Özellikle mayıs ve haziran aylarındaki yağışlar, geçmiş yılların ortalamasının iki katına yakın değerlerin de seyretti Konya Bölgesi içerisinde. Bu duruma baktığımız zaman yer altı sularında, bir yükselme bekleniyor. Maalesef durum öyle değil, bölgede yapılan ölçümlerde, suyun yoğun kullanılmaya başlandığı nisan ve mayıs aylarındaki yağışların etkisiyle su kullanımının azaldığı, dolayısıyla seviyenin yatay olarak seyrettiği görülüyor. Mayıs ve haziran ayında da kısmen düşüşler gerçekleşmeye başladı. Bölgede uzun yıllardır devam eden bir kuraklık yaşıyoruz. Tabii ki iklimsel değişiklikler ciddi şekilde etkiliyor. Meydana gelen yağışlar; kısa süreli, şiddetli ve ani olduğu için çoğu zaman yeraltı sularına ulaşamadan yüzeysel akışlarıyla bölgeden uzaklaşıyor. Dolayısıyla yer altı suyu çok beslediğini söyleyemeyiz. Yer altı sularındaki düşümün azalmasının nedeni yüzeydeki yağışların biraz gecikmiş olmasından kaynaklı. Onun ötesinde maalesef havzada yine yer altı suları düşmeye devam ediyor” dedi.

  BELGESİZ KAÇAK KUYU VARLIĞI ÇOK FAZLA

  Yer altı su kaynaklarının azalmasında belgesiz ve şuursuz açılan su kuyularının büyük rol oynadığını belirten Prof. Dr. Fetullah Arık: “Konya Kapalı Havzası sadece Konya’dan ibaret değil. Konya, Karaman, Aksaray ve Niğde’yi de kapsıyor. Bu havza içerisinde maalesef yüzey suyu varlığı çok zengin değil. Çoğu zaman sulama için, yer altı sularına müracaat ediyoruz. Bazı yerlerde içme suyu içinde yer altına müracaat ediyoruz. Bölgede Devlet Su İşleri’nin kendi yaptığı kooperatiflerle yapılan belgeli 35 bin civarında yer altı suyu üretim kuyusu var. En az üç katından fazla da belgesiz yani kaçak kuyu varlığı söz konusu. Belgeli kuyular da dahil su tüketimi tam olarak kontrol edilemiyor. Çünkü, vatandaş sulamada her ne kadar kapalı sisteme geçmiş olsa da bitkinin ihtiyacından çok daha fazla su tüketildiğiyle ilgili veriler var. Bizim şu anda acilen yapmamız gereken, yer altı suyu kullanımının muhakkak kontrol altına alınmış olması” şeklinde konuştu.

  Son Yazılar

  spot_img

  Önerilen Yazılar

  Abone Olun

  ×