Daha Fazla Gör

  Son Yazılar

  KOZMETİK VE İLAÇ SANAYİSİNİN BİTKİLERİ EDİRNE’DE YETİŞTİRİLİYOR

  Haberler Tarım: Türkiye’de ve yurt dışında kozmetik ve ilaç sanayilerinde kullanılan 60 çeşit tıbbi, aromatik bitkinin üretiminin yapıldığı Edirne’de, ilerleyen dönemde kozmetik ve ilaç sanayilerine ham madde teminiyle birlikte; çiftçinin gelirinin artırılması ve Türkiye’nin uçucu yağ ithalatının azaltılması hedefleniyor.

  UÇUCU YAĞ İTHALATI AZALTILACAK, ÇİFTÇİNİN GELİRİ ARTACAK

  Tarım ve Orman Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü, Türkiye’nin yurt dışından ithal ettiği tıbbi ve aromatik uçucu bitki yağı ithalatını azaltmak, bitki üretimi yapan üreticinin kazancını artırmak ve kozmetik ve ilaç sanayilerine ham madde temini sağlamak için başlattığı projesini başarıyla sürdürüyor.

  Kozmetik ve ilaç sanayilerinde kullanılan 60 çeşit tıbbi ve aromatik bitkinin Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü’nün Edirne Tıbbi Aromatik Bitkiler ve Boya Bitkileri Bahçesi’nde üretimi devam ediyor.

  Türkiye’nin çeşitli illerinden toplanıp bu bahçeye ekilen bitkilerin, adaptasyon süreci tamamlanmasıyla Edirne çiftçisi kendi tarlalarında bu bitkileri ekmeye başlayacak.

  SANAYİLERİN HAM MADDE BİTKİ İHTİYACI EDİRNE’DEN KARŞILANACAK

  Tarımsal Haberler: Edirne’de tıbbi ve aromatik bitki ekiminin artmasıyla birlikte, Türkiye’de ve yurt dışında kozmetik ve ilaç sanayilerinde kullanılan bitkilerin ham madde ihtiyacı Edirne’den karşılanacak.

  Alternatif tarım olarak ön plana çıkan bitkiler hem çiftçinin gelirini artıracak, hem de yurt dışından ithal ettiği uçucu yağ ihtiyacını azaltacak.

  ÜRETİCİ BİTKİLERİ TARLALARIYLA BULUŞTURMANIN HAYALİYLE YAŞIYOR

  Edirne’ye adaptasyon olmaya başlayan bitkilerin çoğu büyüyerek rengarenk görüntüler oluşturdu.

  Bitkiler hakkında Tarım ve Orman Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünce sanayici ve çiftçileri bilgilendirme toplantıları da hız kazanınca bölgede heyecanlı bekleyiş başladı.

  Tıbbi ve aromatik bitki üretimi için heyecanla gün sayan çiftçiler, safrandan, altın otuna, zambaktan, lavantaya kadar onlarca bitkiyi tarlalarıyla buluşturmanın hayaliyle yaşıyor.

  ÜRETİCİNİN DAHA FAZLA KAZANÇ SAĞLAMASI HEDEFLENİYOR

  Tarımdan Haberler: Edirne Tıbbi Aromatik Bitkiler ve Boya Bitkileri Bahçesi’nde 60 bitkinin üretimini gerçekleştirdiklerini söyleyen Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Adnan Tülek, bitkilerin özellikle eczacılık sektöründe tıbbi olarak kullanıldığını ifade etti.

  Lavanta ve gül gibi bazı uçucu yağ bitkilerinin kozmetik ve parfümeri sektöründe ön plana çıktığını vurgulayan Doç. Dr. Tülek, bu bitkileri Edirne çiftçisinin üretmesini teşvik ederek kazanç sağlamalarını hedeflediklerini anlattı.

  İlerleyen dönemde gerek tıbbi anlamda gerekse kozmetik anlamda ham madde temininin Edirne’den sağlanmasını hedeflediklerinin altını çizen Tülek, Trakya Bölgesi’ndeki toprakların çok verimli olduğunu söyledi.

  Son Yazılar

  spot_img

  Önerilen Yazılar

  Abone Olun

  ×