Daha Fazla Gör

  Son Yazılar

  KRALİÇE ARI ÜRETİYOR, TANESİNİ 300 TL’YE SATIYOR

  Tarımdan Haberler: Kırıkkale’nin Yahşihan ilçesinde yaşayan Aydın Payar, devletten yüzde 70 hibe aldı ve kraliçe arı üretimine başladı.

  Yılda 5 bin adet kraliçe arı üreten Aydın Payar, tanesini 300 liradan satıyor.

  YILDA 5 BİN KRALİÇE ARI ÜRETİYOR

  Kırıkkale’nin Yahşihan ilçesindeki Kılıçlar Bal Ormanı’nda arıcılık işiyle uğraşan Aydın Payar, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün, KOP Projesi’nden faydalandığı yüzde 70 hibe ile kraliçe arı üretimine başladı.

  Yılda 5 bin kraliçe arı üreten Payar, tanesini ise 300 liradan ülke geneline satıyor.

  Ürettiği arıları kargo ile Türkiye’nin farklı illerine gönderdiğini belirten Aydın Payar: “Kovanı yöneten kraliçe arıdır. Emir komuta kraliçededir. Bizim burada bin tane kraliçe arı kutumuz var. İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden yüzde 70 hibe ile aldık. Burada bir yılda 5 bin civarında kraliçe arı üretip Türkiye’nin her tarafına kargo ile gönderiyoruz” dedi.

  KRALİÇE ARI İŞÇİLİĞİ ÇOK ZOR

  Tarımsal haberlerde üretilen kraliçe arının soğuk hava şartlarına da dayanıklı olduğunu ifade eden Payar: “Ürettiğimiz kraliçe arının ırkı; ‘Befa.’ Soğuk hava ve hastalıklara dayanıklı. Çok sakin ve yüksek verimli bir ırk. Türkiye’de sadece 4-5 kişi üretiyor. Biz bunun damızlığını yurtdışından getirdik. Günde 300 tane kargoya verip Türkiye’nin her yerine gönderiyoruz. Kraliçe arının fiyatı 300 lira. İşçiliği çok zor, günde 10 defa bakmak gerekiyor. 500 arıya tek bakarım ama Kraliçe arıya bakmak zor” diye konuştu.

  TÜRKİYE’NİN HER YERİNE KRALİÇE ARI GÖNDERİYOR

  Tarım dünyasında beraberindeki 2 kişi ile yetiştirdiği arıların bakımını yaptığını ifade eden Payar: “Özel yapım kutu kafesleri var. Onun içine biz bal ve pudra şekeri ile yapılmış hamur şeklinde kek koyuyoruz. Diğer bölmesine de kraliçe ile 6-7 tane de işçi arı koyuyoruz. Türkiye’nin her tarafına da gönderiyoruz” şeklinde konuştu.

  Son Yazılar

  spot_img

  Önerilen Yazılar

  ×
  ×