Daha Fazla Gör

  Son Yazılar

  KÜP ŞEKERDEN SONRA TABLET TUZ ÜRETİLDİ

  Haberler Tarım: Sivas’ta doğal yöntemlerle üretilen ve içerdiği 84 mineralle tercih edilen kaynak tuzu, sofraların ardından tablet tuza dönüştürülerek arıtma cihazlarında kullanılmaya başlandı.

  İÇİNDE 84 MİNERAL BULUNDURAN TUZ

  Sivas kent merkezine uzaklığı 14 kilometre olan Bingöl köyünde üretilen kaynak tuzu bir çok faydasıyla dikkat çekiyor.

  İçerisinde; kalsiyum, potasyum ve magnezyum gibi 84 minareli bulunduran bu tuz, doğallığı ve sağlıklı oluşuyla dikkat çekiyor.

  Yıllardır yemeklere lezzet veren kaynak tuzu günümüzde arıtma cihazlarında kullanılmaya başlandı. Zamanla arıtma cihazlarında bulunan reçine haznesinde oluşan kireç tabakası, tablet haline dönüştürülen tuz sayesinde çözülüyor. Reçine kireçten kurtulurken suyun yumuşaklığı korunmuş oluyor.

  TABLET TUZ, SU ARITMA CİHAZLARINDA KULLANILIYOR

  İşletme sahibi Fikri Çiçek, tablet tuzun su arıtma cihazlarında kullanıldığını ifade ederek: “Biz burada yemeklik tuz üretiyoruz. Daha sonraları bu ürünümüz nasıl çeşitlendiririz diyerek araştırırken tablet tuz yapmaya karar verdik. Tablet tuzu kullanımında Türkiye’de Ankara ve İstanbul civarlarında yoğunluğu var. Türkiye olarak ne diyoruz. ‘dışa tâbi olmayacağız’ diyoruz. ‘Kendimiz üreteceğiz kendimiz yapacağız. Gerekirse ihracatımızı da çoğaltacağız’. Dışa tâbi olmayayım dedim makinemi aldım her türlü tuzumu burada kendim yapayım diyerek bu yola çıktım. Tablet makinemizi getirdik. Çeşidimize çeşit kattık. Bu tablet tuz, su arıtma cihazlarında kullanılıyor. Büyük otellerde yüzme havuzlarında kullanılıyor. Arıtma cihazlarının olduğu bölgelerde suyu yumuşatmada kullanılır. Şu an sularımız fazla iyi değil. Bunun için her site, lokantalar ve büyük işletmeler arıtma cihazları koyuyor. Arıtma cihazlarını da koyduğu zaman mecbur bu tablet tuza ihtiyaçları var” dedi.

  SİVAS TUZUNUN İÇİNDE DOĞAL İYOT VAR

  Çiçek, Sivas tuzunun içerisinde 84 farklı mineral olduğunu söyleyerek: “Sivas tuzumuzun içinde yapay madde yok ve minareli çok zengin olduğu bir tuz. Bizim bu tuzlarımızın içerisinde doğal iyot var. İyot bildiğimiz üzere sonradan tuzların içine katılan bir madde. Biz bu tuzumuzun tahlilini yaptırdık sadece doğal iyot var. Bunun yanı sıra; potasyum, kalsiyum, magnezyum yoğun bir şekilde var. 84 minareli barından bir tuz bu. İnsana zararlı bir madde yoktur. Büyük işletmelerin yoğun bir şekilde arıtma cihazlarına döndüğünü biliyoruz. Yüzme havuzlarında büyük otellerde devlet kurumlarında şu anda her birimde arıtma cihazları var. Bunlarda da mecbur tuz kullanmak zorundalar. Bu tuz arıtma cihazlarında reçineler var. Bu reçineler zamanla kireç bağlıyor. Kireç bağladıktan sonra bu kireci, bu tuz suyu yumuşatıp reçineleri temizliyor” diye konuştu.

  Son Yazılar

  spot_img

  Önerilen Yazılar

  ×
  ×