Daha Fazla Gör

  Son Yazılar

  KURAKLIK BU KEZ SEVİNDİRDİ

  Tarım Haberleri: Tokat’ın Almus ilçesinde baraj suyunun çekilmesiyle 18 köye ulaşımı kısaltan stabilize yol ortaya çıktı.

  BARAJDA SULAR ÇEKİLİNCE YOL TEKRARDAN ORTAYA ÇIKTI

  Geçtiğimiz yıl baraj yatağına kaymakamlığın öncülüğünde belediyeler ve il özel idaresinin ekipmanları kullanılarak stabilize yol yapılmıştı. Stabilize yolu kullanan vatandaşlar barajın etrafını araçları ile dolaşmaktan kurtulmuş, zaman ve yakıt tüketiminden tasarruf sağlamıştı.

  Yaz aylarında tarımsal sulama, elektrik üretimi için suyun bırakılması yetersiz yağış ve kuraklığın da etkisiyle barajda ki su seviyesi kıyı şeridinden yaklaşık olarak 200 metre çekildi. İlkbahar da yağışlarla sular altında kalan yol, kış aylarında suların çekilmesiyle birlikte tekrardan ortaya çıktı.

  Yolun ortaya çıkmasıyla barajın etrafını dolanmaktan kurtulan vatandaşların bu sayede köylerine ulaşımları 13 kilometre kısaldı. 18 köye ulaşım sağlayan stabilize yol köylüleri sevindirdi.

  YOLUN ORTAYA ÇIKIŞI YAKIT TASARRUFU SAĞLAYACAK

  Stabilize yolun tekrar ortaya çıkmasıyla zaman ve yakıttan tasarruf sağladıklarını belirten kapıcı köyü sakini Tarık Gündoğdu: Yolumuz çok uzun 13 kilometre fazladan yakıt yakıyoruz. Bahar aylarında bu yolu baraj alıyor, bütünüyle sular altında kalıyor. Köprümüzün olması daha iyi olurdu. Suların buradan çekilmesi yıl sonunu buluyor. Aralık ayı gelene kadar burası sular altında kalıyor ve bizim için zorluk oluyor, şeklinde konuştu.

  Son Yazılar

  spot_img

  Önerilen Yazılar

  ×
  ×