Daha Fazla Gör

  Son Yazılar

  KURAKLIK İKİNCİ EKİMİ DE VURACAK

  Kuraklık başta tarımsal üretim olmak üzere günlük hayatı tehdit ediyor. Bazı iller kuraklığı iyiden iyiye hissediyor. Marmara Bölgesi’nin en önemli tarım kentlerinden olan Bursa’da sulama göletleri dolmazsa ikinci ekimler iptal edilebilir.

  SULAMA GÖLETLERİ DOLMAZSA İKİNCİ EKİMLER İPTAL EDİLEBİLİR

  Türkiye’nin birçok kentinde olduğu gibi Bursa ve ilçelerinde de su sıkıntısı yaşanıyor. Dış ve iç pazara mevsiminde binlerce ton sebze ve meyve üreten Yenişehir Ovası’nı besleyen bazı göletler yüzde 50’in altında kaldı. Önümüzdeki günlerde beklenen yağışlar gelmezse, bazı köylerde tarım sulaması açısından sorunların ortaya çıkması bekleniyor.

  Bölgenin sulama ihtiyacını ise 116 bin dönüm alanı sulayan Boğazköy Barajı karşılıyor. Orhaniye, Kavaklı, Fethiye göletlerinde ise sıkıntı devam ediyor. Eğer beklenen yağışlar olmazsa, yüzde 50’nin altında kalan göletlerin beslediği tarım arazilerinde ikinci mahsul ekilemeyecek.

  Bursa Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı aynı zamanda Yenişehir Ziraat Odası Başkanı Sadi Aktaş, kuraklığın Bursa ve Yenişehir tarımına etkilerini değerlendirdi. 2023 yılında kar ve yağmurların birçok bölgede olduğu gibi Bursa’da da az olduğunu belirten Aktaş, “Şu an yüzde 50’nin altında kalan göletlerimiz var. Bunlarla ilgili de büyük ihtimalle sulu ürün ekiminin ikinci ekilişleri iptal ettirebilir. Bunu tabii ki Devlet Su İşleri, Sulama Birlikleri, Ziraat Odaları ile birlikte oturup karar verilecek. Yağmur yağsa da kar yağmadığı sürece göletlere etkisi olabileceğini düşünmüyorum. Kar suyu ile beslenen göletlerimiz var. O yerlerde sıkıntılar yaşanabilir. Yenişehir’de Kavaklı, Terziler, Orhaniye, Fethiye, Yeniköy gibi göletlerde sıkıntımız var” dedi.

  SU OLMAZSA EKİM ALANI YÜZDE 50 AZALACAK

  Sadi Aktaş: “Bizim sulu tarım yapılan bölgelerde yerlerimiz şu an boş durumda. Muhakkak buralara sebze ekilecek. Bunların planları yapıldı. Ama ne yapılabilir derseniz, tek ürün ekilmesine karar verilebilir. Çok risk görülüyorsa sulama alanları içerisinde, göletten su alacak şahısların ekim yapacakları alan yüzde 50’ye düşürülebilir. 100 dönüm ekiyorsa, 50 dönüm ekmesi sağlanabilir. Bu şekilde tedbirler alınabilir. Bunları bugünkü duruma göre konuşuyoruz. Yağışlar olursa çiftçimiz de vatandaşımız da mağdur olmaz dedi.

  Bursa Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Sadi Aktaş; “Bizim bölgemizde sebze ve ihracata yönelik sıkıntı yaşanmaz, Boğazköy Barajı 116 bin dönüm alan suluyor. Yaz suyu var, yer altı sularıyla beslenip depolara basılıyor, 5 bin dönüm de oradan sulanıyor. Yenişehir Bölgesin’de yetiştirdiğimiz sebzelerde sıkıntı yaşanmayacağını bugünden söyleyebiliriz” ifadelerini kullandı.

  Son Yazılar

  spot_img

  Önerilen Yazılar

  ×
  ×