Daha Fazla Gör

  Son Yazılar

  KURAKLIK KAYBI SULAK ALANLARA YAPILAN EKİMLE KAPATILACAK

  Ulusal Hububat Konseyi Yönetim Kurulu Başkanı Özkan Taşpınar, bu yıl sulak alanlarda yapılan ekimlerde yüzde 20’ler seviyesinde artış gerçekleştiğini, bu artışın kuraklık nedeniyle oluşacak kayıpları kapatacağını söyledi.

  Ülke genelinde yaşanan mevsimsel kuraklık bazı bölgelerde daha ağır seviyelere geldi. 2022 yılı güz aylarından 2023 yılı şubat ayına kadar kuraklığı iyiden iyiye hissettik. Ancak gerek şubat ayının ortasından sonra gerekse mart ayının son günlerinde etkisini gösteren yağmur ve kar yağışı çiftçinin umutlarını yükseltti.

  İLK ÇIKIŞ ZAMANINDAKİ YAĞIŞLAR HUBUBATI RAHATLATTI

  Ulusal Hububat Konseyi Yönetim Kurulu Başkanı Özkan Taşpınar: “Arazide buğday, arpa, çavdar ve yulaf gibi ekili hububat var. Bundan sonraki süreçte de yazlık ürünler ekilmiş olacak. Hububatın suya ihtiyaç duyduğu zamanlar, ilk çıkış zamanlarıdır. İlk çıkış zamanındaki yağışlar sayesinde ekilen hububatın çoğunluğu rahat bir şekilde çıkabildi.” diye konuştu.

  SULAK ALANLARDAKİ EKİMLERDE YÜZDE 20 ARTIŞ GERÇEKLEŞTİ

  Geçen yıl buğdayda rekoltenin yaklaşık 20 milyon ton olarak gerçekleştiğini dile getiren Özkan Taşpınar, Türkiye genelinde 7 milyon hektar buğday ekim alanının yüzde 80’i kıraç, yüzde 20’si sulu olarak ekilmektedir. Yani 1,4 milyon hektar sulu, 5,6 milyon hektar kıraç alanda ekim yapılmaktaydı. Bu yıl sulu alanlarda kuraklık korkusu ve rakip ürünlerin fiyatlarında yükselişin az olmasından dolayı mısır, ayçiçeği gibi bir kısım ürün yerine buğday tercih edildi dedi.

  7,5 MİLYON HEKTAR ALANA BUĞDAY EKİLDİ

  Kıraç alanlarda da düşük bir miktar ekim alanı arttı. Bu nedenle buğday ekim alanları bir miktar arttı, 7,5 milyon hektar civarına ulaştı diyen Taşpınar, “Bu yıl sulak alanlarda yapılan ekimlerde yüzde 20’ler seviyesinde bir artış gerçekleşti. Dolayısıyla kuraklık nedeniyle verimde ufak bir rekolte kaybı olmuş olsa da sulak alanlarda ekilen hububat sayesinde de belirli bir yükseliş olacaktır. Ekim alanının artmasıyla ümit ediyoruz ki geçen yılki rekolteyi yakalayabileceğiz.”

  ÜLKE GENELİNDE METEOROLOJİK KURAKLIK HAKİM

  UHK Yönetim Kurulu Başkanı Özkan Taşpınar: “Meteorolojik kuraklık, hidrolojik kuraklık seviyelerine kadar yükseldi. Göllerde ve göletlerde, yer altı sularımızda önemli bir çekilme gerçekleşti. Kar ve yağmur yağışlarımız yetersiz oldu. Buna karşın hububatın suya en fazla ihtiyaç duyduğu dönemlerde yağışların gerçekleşmesi, hububatın sıkıntısını önemli derecede gidermiş oldu. Bundan sonraki nisan-mayıs yağışları da eğer düzenli şekilde devam ederse hububatta aşırı bir kuraklık yaşanmayabilir” dedi.

  Son Yazılar

  spot_img

  Önerilen Yazılar

  Abone Olun

  ×