Daha Fazla Gör

  Son Yazılar

  KURAKLIK ZEYTİN VE ZEYTİNYAĞI ÜRETİMİNİ OLUMSUZ ETKİLİYOR

  Tarım Haberleri: Kuraklığın en çok etkilediği yerlerden biri de Marmara Bölgesi. Zeytin üretiminin en önemli yerlerinden biri olan Balıkesir’de bu yıl ağaçlarda neredeyse hiç zeytin yok.

  Uzmanlar ise toprak işleme tekniklerinin değiştirilmesi ve kaolin kili uygulaması yapılması gerektiğini söyledi.

  ZEYTİNDE CİDDİ ÜRÜN KAYBI GÖZLEMLENİYOR

  Zeytinlik alanlarda yaşanan kuraklık zeytin kalitesini ve rekoltesini olumsuz etkiliyor.

  Öğretim Görevlisi Mücahit Kıvrak: “Zeytincilikte ciddi bir ürün ve kalite kaybını gözlemlemekteyiz” dedi.

  Balıkesir Üniversitesi Edremit Meslek Yüksek Okulu Zeytincilik ve Zeytin İşleme Teknolojisi Bölümü Öğretim Görevlisi Mücahit Kıvrak, son yıllarda yaşanan kuraklıkların zeytinliklerde olumsuz etkilere neden olduğunu ifade ederek: “Türkiye’de kuraklık sadece bu sene değil 3-4 yıllık bir mesele. Bu sene biz nihai sonucu gördük. Zeytincilikte ciddi bir ürün ve kalite kaybını gözlemlemekteyiz. Geçtiğimiz hafta bazı fabrikalar çalışmaya başladı. Randımanlar çok düşük çıkıyor. Bu bizim açımızdan kayıptır. Zeytinin tam üretim zamanında biz eylül yağışları bekliyorduk ama zeytinlik alanlarda eylül yağışları istenilen seviyelerde olmadı” dedi.

  ÇİĞ YAĞIŞLARINDA DA AZALMA VAR

  Yağışların yetersizliğinin yanı sıra çiğ yağışlarının da istenen seviyelerde olmadığına değinen Kıvrak: “Normalde kıyı Ege ve Akdeniz’de, ağustosun ikinci yarısından itibaren geceleri çiğ yağışı olurdu. Bu çiğ yağışında da ciddi azalmalar var. Hem yağış rejiminin değişmesi, hem yağışın azalması, aynı zamanda sıcaklıkların yüksek seyretmesi nedeniyle zeytinliklerde ciddi bir ürün kaybı yaşandı” dedi.

  TOPRAK İŞLEME TEKNİKLERİ DEĞİŞTİRİLMELİ

  Toprak işleme tekniklerinin kurak zamanlarda önemli olduğunun altını çizen Mücahit Kıvrak: “Özellikle zeytincilikte toprak işleme tekniklerinin değişmesi lazım. Sıfır sürüm ile arazilerin organik madde oranlarını artırıcı önlemler almalıyız. Organik maddeyi bir puan yukarıya çıkardığımızda toprağın su tutma kabiliyeti dekarda 20-25 ton civarında arttığını gözlemliyoruz. Özellikle yaz aylarında yüksek sıcaklıkların etkisinden kurtulmak için ağaçlara kaolin kili uygulaması yapmalıyız. Yine mümkün olan bölgelerde sulama yapmamız lazım” dedi.

  Son Yazılar

  spot_img

  Önerilen Yazılar

  ×
  ×