Daha Fazla Gör

  Son Yazılar

  KURBAN İÇİN YETERLİ HAYVANIMIZ VAR

  Son Dakika Tarım Haberleri: Kurban Bayramı’na yaklaşık 5 hafta kaldı. Henüz sevkler başlamadı ama hazırlıklar tamam gibi…

  Peki hayvan sayısı yeterli mi?

  Sivas Ziraat Odası Başkanı Hacı Çetindağ, şu an için sıkıntı olmadığını söyledi. Çetindağ; küçükbaşların 5 bin TL, büyükbaşta ise hisselerin ortalama 10 bin TL’den başladığını söyledi.

  KURBANLIK HAYVAN FİYATLARINDA DÜŞÜŞ YOK

  Tarımdan Haberler: Sivas Ziraat Odası Başkanı Hacı Çetindağ, yaklaşan kurban bayramı nedeniyle açıklamalarda bulundu.

  Çetindağ, yeteri kadar hayvan varlığının olduğunu belirterek; “Kurban bayramı yaklaşıyor. Artık bize en çok sorulan sorulardan bir tanesi de hayvan fiyatlarının düşüp düşmeyeceği oluyor. Ama şu andaki duruma baktığımız zamanlar hayvan fiyatlarının bir düşüşü yok. Bunun en büyük sıkıntılardan bir tanesi de çoban sıkıntısı. Son zamanlarda hayvan fiyatlarının bu kadar artmasının nedenlerinden bir tanesi çobanın olmamasıdır. Türkiye’de ve Sivas’ta hayvan varlığımızda bir sıkıntı yok. Hem küçükbaşta hem büyükbaşta yeteri kadar hayvanımız var. Talebi rahat rahat karşılar” dedi.

  ŞAP TEHLİKESİ KALMADI

  Başkan Çetindağ, bir dönem hayvancılığa büyük anlamda olumsuz etki oluşturan şap tehlikesinin ortadan kalktığını belirterek; “Kurbanda büyükbaş hisseleri kişi başı 10 binden başlıyor 17 bine kadar gidiyor. Örneğin 4 kişi birlikte 60 bin liraya aldığı bir büyükbaş hayvanı kişi başı 15 bin liraya kesebilir. Bu hayvanın ve hissenin büyüklüğüne göre ortalaması değişebiliyor. Küçükbaşlarda da 5 binden başlayıp 8 bine kadar gideceği görülüyor. Sivas’ta şap hastalığı anlamında herhangi bir yerde bir tehlike kalmadı. Şu anda tüm aşıları vurulup karantinalar bitti. Hayvan pazarlarımız da açıldı. Fiyatlar anlamında bu hastalığın etkisi de vardı. Çünkü hayvan sevkiyatı kapalıydı. Şimdi yeniden başlandı. Kurbana kadar da inşallah böyle giderse kesimlerde daha rahat olacak diye düşünüyorum. Ama şu anda korkacak bir şey yok. Tarım İl Müdürlüklerimiz, veterinerlerimiz bu konularda gereken işlemlerini yaptılar” şeklinde konuştu.

  HAVALAR ISINDI,YEM MALİYETİ DÜŞTÜ

  Tarım Haberleri: Gemerek ilçesinde hayvancılıkla uğraşan İsmail Demir, havaların sıcak olmasıyla beraber hayvanların meraya çıktığını ve yem maliyetlerinin düştüğünü belirterek; “Baharın gelmesiyle beraber bu sene ot çok bol oldu. Şu anda herkesin hayvanları yaylımda olduğu için yem yemiyor ve bu da yem maliyetlerini düşürüyor. Bu sene hayvan bol, bizim de kurbanda kesilecek çok hayvanımız var. Hayvan bol olduğu için Kurban Bayramı’nda bir sıkıntı olmaz, bütün vatandaşlar rahatlıkla gelip kurbanını alır. Büyükbaşta hisseler 14 bin liraya kadar değişir, küçükbaşta ise 6 bin liraya kadar hayvan almak mümkün olur. Devletimizin hayvancılığa olan destekleri böyle devam ettikçe hayvancılık daha da ileriye gidecek” ifadelerini kullandı.

  Son Yazılar

  spot_img

  Önerilen Yazılar

  ×
  ×