Daha Fazla Gör

  Son Yazılar

  KURBAN PAZARLARINDA ARİFE YOĞUNLUĞU

  Kurban Bayramı arifesinde yurdun bir çok bölgesinde hayvan pazarlarında yoğunluk yaşanıyor. Alıcılar ve satıcılar arasında sıkı sıkıya pazarlıklar son günde de devam ederken bazı bölgelerde kurbanlık koşullara uygun olmayan hayvanlar için de denetimler sürüyor.

  Kurban Bayramı arifesinde hayvan pazarında yoğunluk oluştu.
  Bayram öncesi Eskişehir’deki kurbanlık hayvan satışları, Eskişehir-Sarıcakaya kara yolundaki pazarda sürüyor.
  Pazarda yer kiralayan besicilerin satış için getirildiği büyükbaş ve küçükbaş hayvanlar veteriner hekim tarafından sağlık kontrolleri yapıldıktan sonra alana alınıyor.
  Kurbanlık almak isteyenler üreticilerle sıkı pazarlık yapıyor.

  GAZİANTEP VE ÇEVRE İLLERDE KURBAN PAZARLARINDA HAREKETLİLİK YAŞANIYOR

  Gaziantep, Şanlıurfa, Kilis ve Malatya’da, Kurban Bayramı arifesinde kurban pazarlarında yoğunluk yaşanıyor.

  Gaziantep’teki besiciler, kurulan pazarlarda yıl boyunca besledikleri kurbanlıkları satıp emeklerinin karşılığını almaya çalışıyor.

  Kentte Büyükşehir Belediyesince belirlenen alanlara hayvanlarını getiren besiciler, kurbanlıkların kilogramını 50-60 liradan satıyor.

  Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı ekipleri pazarlarda denetim yaparken satılan büyükbaş ve küçükbaş kurbanlıklar, araçlara yüklenerek alıcılarına ulaştırılıyor.

  Besici Müslüm Çoban, AA muhabirine, satışların güzel olduğunu belirterek “Bugün arife olması nedeniyle yoğunluk biraz daha fazla. 700 küçükbaş hayvanımdan 400’ü satıldı.” dedi.

  Kurban alan İsmail Uludağ ise “Kilogramı 58 liradan 4 bin 500 liraya küçükbaş hayvan aldım. Allah hayırlı etsin.” diye konuştu.

  Kent merkezinde arife günü kurbanlıklarını almak isteyenler, hayvan pazarlarının yolunu tutuyor.

  Besicilerden Mehmet Doğan, 3 gündür pazarda bulunduğunu ancak yeterli satışı yapamadıklarını belirterek “Umudumuz bugün ve yarın inşallah satarız. Fiyatlar uygun, alıcıları bekliyoruz.” dedi.  Kilis ve Malatya’da da hayvan pazarlarında yoğunluk gözlenirken kurbanlık alımını bayram gününe bırakmak istemeyenler, besicilerle sıkı pazarlıklar yapıyor.

  BURSA’DAKİ KURBAN PAZARINDA POYRAZ” ADLI TOSUN 71 BİN LİRADAN SATILDI

  Bursa’da DA  Kurban Bayramı arifesinde kurban pazarlarında yoğunluk devam ediyor.

  Özellikle Doğu Anadolu Bölgesi’ndeki illerden günler öncesinden gelerek Bursa’daki kurban pazarlarında yerini alan besiciler bir yıl boyunca yetiştirdikleri kurbanlıklarını satmaya çalışıyor.

  Alıcılarla sıkı pazarlıkların yaşandığı kurban pazarında küçükbaşların fiyatları 2 bin 500 ila 6 bin, büyükbaşların ise 20 bin ila 80 bin lira arasında değişiyor.

  Kentteki Demirtaş ve İsabey kurban pazarlarında büyükbaş kurbanlıkların büyük çoğunluğu satılırken, küçükbaşların da bugün bitmesi bekleniyor.

  Muş’tan Demirtaş kurban pazarına gelen besici Emirhan Bulut, AA muhabirine, 26 hayvan getirdiklerini ve tamamını sattıklarını söyledi.

  Hayvanların en küçüğünün 45 bin liraya satıldığını belirten Bulut, “2,5 yıldır beslediğim pazarın en büyükleri arasında yer alan 1 ton 150 kilogram ağırlığındaki ‘Poyraz’ adını verdiğimiz tosun, 71 bin liraya satıldı.” dedi.

  Bingöl’den gelen besici Faruk Barut da 50 hayvandan 49’unu sattığını anlattı.

  Hayvanları 20 ila 55 bin lira arasında değişen fiyatlarla sattıklarını vurgulayan Barut, “Bu sene çok şükür iyiydi. Vatandaşlar ilgi gösterdi, bu kadar beklemiyorduk.” diye konuştu.

  Kars Arpaçay’dan Bursa’ya kurbanlık getiren İbrahim Bartan da 31 büyükbaşın 30’unu sattığını anlattı.

  Trabzon’dan gelen küçükbaş besicisi Halil Aysoy ise “Yoğun şekilde çalışıyoruz. 800 hayvan getirmiştim, yarısını sattım. Arife yoğunluğu başladı. Pazarda fiyatlar 2 bin 500 liradan başlıyor. Hareket bugün başladı. Pazardaki kurbanlıkların tamamının satılacağını düşünüyorum.” ifadesini kullandı.

  Pazardan kurbanlık alan Ersoy Selçuklar da “Pazarlığımızı yaptık, hayvanımızı aldık. Allah kesmeyi de nasip eder inşallah. Allah herkesin kurbanını kabul etsin.” dedi.

  GIDA KONTROL EKİPLERİ, BAYRAMI ÖNCESİNDE DENETİMLERİNİ SIKILAŞTIRDI

  Tarım ve Orman Bakanlığı’nın halkın güvenilir gıdaya ulaşması için yıl boyu sürdürdüğü gıda denetimleri Kurban Bayramı dolayısıyla sıklaştırıldı.

  Başta unlu mamuller, tatlı, şeker ve şekerli mamuller üretim/satış yerleri ile gıda işletmelerine yönelik yapılan denetimler çerçevesinde, ürünlerin son tüketim tarihi, katkı maddeleri, taklit, tağşiş, hijyenik şartlara uygunluğu gibi konulara odaklanıldı.

  Korkmaz, yaptığı açıklamada, gıda denetimlerinin bayram süresince de devam edeceğine dikkati çekerek, “Vatandaşların sağlıklı ve huzurlu bir bayram geçirmesi için Ankara genelinde 300 civarında gıda kontrol görevlimiz şu anda denetim yapıyor.” ifadesini kullandı.

  Bayram dolayısıyla özellikle şekerleme, lokum ve kuruyemiş gibi bazı ürün gruplarının tüketiminin arttığını ifade eden Korkmaz, bu durumu merdiven altı üretim yapan firmaların fırsat olarak gördüğünü vurguladı.

  Korkmaz, merdiven altı üretim yapanlara fırsat vermemek için ekiplerin iş başında olduğuna işaret ederek, denetimlerde ilk önce fiziki şartların ve belgelerinin kontrol edildiğini daha sonra ham madde ile hijyen kontrollerinin yapıldığını söyledi. Korkmaz, ürünlerden alınan numunelerin yetkili laboratuvarda analiz edildiğini kaydetti. Yıl başından bu yana Ankara’da 51 binin üzerinde gıda denetimi yapıldığının bilgisini veren Korkmaz, uygunsuzluk tespit edilen 400 üzerindeki işletmeye 10 milyon lira idari para cezası uygulandığını bildirdi.

  MUĞLA’DA KURBAN PAZARI DENETLENDİ

  Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri, kentte kurulan kurban pazarında denetim yaptı.

  Menteşe ilçesi Bayır Mahallesi’ndeki kurban pazarına gelen İl Tarım ve Orman Müdürü Barış Saylak ve beraberindeki ekip, öncelikle pazar yerinin fiziki durumunu denetledi.

  Daha sonra çadırları gezen ekiptekiler, hayvanların pasaportlarını, sağlık durumlarını, küpelerini ve yaş durumunu kontrol etti.

  Denetim sırasında gazetecilere konuşan Saylak, kurbanlık denetiminin, hayvanların geldiği yerden başladığını vurguladı.

  Hayvan sağlığı, sağlıklı et ve gıda tüketimi için Kurban Bayramı’nın her bireyin sorumluluk sahibi olmasını gerektiren bir süreç olduğunu belirten Saylak,”2022 yılı için Muğla’da kesilebilecek büyükbaş hayvan sayımız 9 bin181, küçükbaş hayvan sayımız ise 53 bin 652. Kentte 101 geçici kurban kesim yeri ve 39 kurban satış yeri belirlendi.” dedi.

  Hayvan varlığının sürdürülebilir olması için gebe ve damızlık niteliği taşıyan dişi hayvanların kurban olarak satılmasına, kurban satış yerlerine sokulmasına ve kurbanlık olarak kesilmesine Bakanlık tarafından yasak getirildiğini hatırlatan Saylak, vatandaşların hayvan seçerken gebe ve damızlık dişi olmamasına dikkat etmesi gerektiğini ifade etti.

  Barış Saylak, bayram süresince 13 ilçede 75 personelin görev yapacağını dile getirdi.

  Son Yazılar

  spot_img

  Önerilen Yazılar

  Abone Olun

  ×