Daha Fazla Gör

  Son Yazılar

  KURBANLIK ALIRKEN ŞAP VE TÜBERKÜLOZ’A DİKKAT

  Son Dakika Tarım Haberleri: Kurbanlık alırken nelere dikkat edeceğiz?

  Uzmanlar bir kere hayvanın yaşı ve sağlığının çok önemli olduğunu, hayvanın organları ve uzuvlarının tam olması gerektiğini ve asıl önemli olanın ise şap ve tüberküloza karşı mutlaka dikkat edilmesi gerektiğini dile getirdi.

  KURBANLIK ALIRKEN HAYVANIN SAĞLIĞINA DİKKAT EDİLMELİ

  Kurban Bayramı’na sayılı günler kala vatandaşların kurbanlık hayvan arayışı arttı. Kurbanlık hayvan seçiminde dikkat edilmesi gereken hususları veteriner hekim anlattı.

  Kurbanlık hayvan seçiminde dikkat edilmesi gereken hususları anlatan Veteriner Hekim İlayda Çetinbaş, hayvan sağlığının yanı sıra yaşının da önemli olduğunu söyledi.

  HAYVANIN ORGANLARI VE UZUVLARI TAM OLMALI

  Tarımdan Haberler: Kurbanlık hayvanın organları ve uzuvlarının tam olması gerektiğini ifade eden İlayda Çetinbaş: “Zayıf olmaması gerekiyor. Hayvanların yaşı bizim için çok önemli. Bu bir ibadet olduğu için yaşlı hayvanlar ve çok genç hayvanlar kesilmez. Büyükbaş hayvanların 2 yaşını doldurması gerekiyor bunu da önde bulunan dişlere bakınca anlayabiliyoruz. Küçükbaş kurbanlıklarda ise bir yaşını doldurması kurban olması için yeterlidir” dedi.

  “ŞAP HASTALIĞI MAALESEF BU DÖNEMDE ÇOK YAYGINLAŞTI”

  Yaklaşan bayram öncesi şap hastalığının gündeme geldiğini belirten Çetinbaş: “Şap hastalığı maalesef bu dönemde çok yaygınlaştı. Ülkemize dışardan bir virüs geldi ve biz Türk Veteriner Hekimleri olarak aşı üretiyoruz. Şap hastalığının belirtileri ayaklarda topallama ile başlar. Hayvanın ateşi yükselir ve ağızda yaralar görülür. Bu hastalığın insanlara bulaşma ihtimali yoktur. Hayvan alırken dişi ise gebe olup olmamasına, şap ve tüberküloz hastalığına dikkat edilmesi gerekiyor. Tüberküloz dişi ve yaşlı hayvanlarda çok görülen bir hastalık. Bu hastalığı ciğerlerinden anlayabiliriz. Şartlı kesim yöntemiyle kesilir ve kavurma usulüyle yenilebilir” ifadelerine yer verdi.

  “ETLER, KESİLDİKTEN SONRA DİNLENDİRİLMELİ”

  Kurban edilen hayvanın etlerinin daha lezzetli olması için dinlendirilmesi gerektiğini belirten Çetinbaş: “Kurban kesildikten sonra serin bir yerde 1 veya 2 saat etin dinlenmesi gerekiyor. Kestikten sonra hemen yenilmesini biz asla tavsiye etmiyoruz. Önce kurbanı kesiyoruz, 1 veya 2 saat dinlendiriyoruz sonra buzluklara kaldırıyoruz. Biz veteriner hekimler olarak bir gün sonra yenmesini tavsiye ediyoruz” dedi.

  KURBAN KESERKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

  Tarım Haberleri: Kurbanlık hayvanın kesilirken dikkat edilmesi gereken hususları aktaran kasap Ahmet Sönmez ise; “2 yaşından küçük büyükbaş hayvandan kurban olmaz. Vatandaşlarımız mezbaha da kesiyor. Köylerde kesenler ise traktörlerin arkasına takılan vinçlerle bağlayıp kesmesi daha kolay ve temiz oluyor. Hayvana eziyet edilmemiş oluyor. İple kesme yöntemi artık kalmadı. Hayvana eziyet oluyor, insanlara da zorluk oluyor. Traktörlerin arkasına takılan vinçlerle bağlayıp kesmesi daha kolay. Hem hayvan eziyet çekmiyor, hem de kasap yorulmuyor ve kendini yaralamıyor” dedi.

  Son Yazılar

  spot_img

  Önerilen Yazılar

  ×
  ×