Daha Fazla Gör

  Son Yazılar

  KURUTMALIK DOMATES GENÇLERE İŞ OLANAĞI SAĞLIYOR

  Tarımdan Haberler: Batman’ın Sason ilçesinde bu yıl ilk defa 400 dönümlük alanda ekilen kurutmalık domates sayesinde onlarca genç, kendi köyünde kalarak iş olanağına kavuştu.

  400 DÖNÜM ALANA İLK KEZ KURUTMALIK DOMATES EKİLDİ

  Her yıl yaz tatilini değerlendirmek için İstanbul başta olmak üzere batı ve Karadeniz illerine gitmek zorunda kalan işsiz gençler ve öğrenciler, bu yıl ilk defa Sason ilçesine bağlı Kelhasan köyünde 400 dönümlük alanda ekilen kurutmalık domates işi sayesinde kendi memleketlerinde kalarak çalışma imkanına kavuştu.

  Kendi memleketlerinde iş imkanına kavuştukları için çok mutlu olduğunu belirten lise son sınıf öğrencisi Rojda Şimşek, kurutmalık domates işi sayesinde biriktireceği para ile dershaneye gideceğini söyledi.

  GENÇLER BATI İLLERİNE GİTMEK YERİNE KENDİ KÖYLERİNDE İŞ BULDU

  İlçede bu yıl ilk defa ekilen kurutmalık domates işi sayesinde batı illerine gitmeden kendi köylerinde iş bulma olanağına kavuştuklarını belirten Şimşek: “Her yıl yaz tatilinde çalışmak isteyen gençler, fındık toplamak için Ordu ve Karadeniz’deki diğer illere gitmek zorunda kalıyordu. Artık gerek kalmadı. Bu iş uzun sürdüğü için devamlı burada kalıp çalışabiliriz. Devletimiz bu işi yapan çiftçilerimizi desteklerse bizler de burada iş bulma imkanına kavuşmuş oluruz” dedi.

  “BEN VE 15 ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİSİ BU KURUTMALIK DOMATES İŞİNDE ÇALIŞIYORUZ”

  Üniversite öğrencisi olduğunu ve artan ev kiralarından dolayı yaz aylarında kurutmalık domates işinde çalışarak ailesine destek olmaya çalıştığını ifade eden işçilerden Melek Şimşek, 15 üniversite öğrencisi ile birlikte kurutmalık domates işinde çalıştıklarını kaydetti.

  Yaz aylarını burada değerlendirdiklerini aktaran Şimşek: “Artan ev kiralarını karşılayabilmek ve ailelerimize destek olabilmek için yaz aylarında burada çalışıyoruz. Burasının evimize yakın olması, yol sıkıntısının olmaması bizler için çok büyük bir avantaj sağlıyor. Özelikle öğrenciler için buralarda iş imkanı bulmak, kendi memleketinde iş olanağına kavuşmak çok iyidir. Burada çalışanlardan 15 kişi öğrenci. Bu iş bizlere de, ailelerimiz için de çok iyi oldu” diye konuştu.

  Son Yazılar

  spot_img

  Önerilen Yazılar

  ×
  ×