Daha Fazla Gör

  Son Yazılar

  KURUTMALIK DOMATES İSTİHDAM VE GELİR SAĞLIYOR

  Haberler Tarım: Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde üretilen kurutmalık domatesler; Avrupa’ya ihraç edilerek hem iş istihdamı, hem de ülke ekonomisine katkı sağlıyor.

  Bu yıl 15 bin dönüm araziye ekim yapıldı.

  KURUTMALIK DOMATESE İLGİ ARTTI

  Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde son yıllarda yapılan bilinçli tarım sayesinde binlerce kişi mevsimlik işçi olmaktan kurtularak kendi memleketinde iş olanağına kavuşurken, ülke ekonomisine de milyonlarca dolar katkı sağlıyor.

  Geniş ve bakir arazilere sahip olan Siverek’te son 5 yılda kurutmalık domateslere ilgi arttı. Özelikle dış ülkelerden yoğun talep olması nedeniyle pazar sorunu olmayan kurutmalık domatesler, ilçede üretildikten sonra yurt dışına ihraç ediliyor.

  DOMATESLER 3 GÜN GÜNEŞTE KURUMAYA BIRAKILIYOR

  İlçenin Yoğunca köyünde 500 dönüm arazide ekilen domatesler, kavurucu sıcaklar altında toplandıktan sonra, işçiler tarafından bıçakla ikiye bölünerek tuzlanıyor. 3 gün yaklaşık 45 derece sıcaklık altında güneşe bırakılıyor.

  Domatesler kurutulup kıvamına geldikten sonra, toplanarak torbalara konulduktan sonra, depoya kaldırılıyor.

  Daha sonra tırlarla İzmir ve Ege Bölgesi’ne gönderiliyor, buradan da kurutmalık domatesler Avrupa’ya ihraç ediliyor.

  15 BİN DÖNÜM ARAZİDE KURUTMALIK DOMATES EKİLDİ

  Siverek’in zengin arazilerinde kurutmalık domateslerin yüksek verim verdiğini söyleyen Yüksek Ziraat Mühendisi Yakup Denizedalan: ” Şimdi domateslerin kurutulduğu sergi bölümündeyiz, toplanan domatesler, sergi bölümüne getirilerek, ikiye parçalandıktan sonra tuzlanarak güneşe bırakılıyor. Domateslerimiz toplandıktan sonra, tırlarla İzmir’e oradan da yurt dışına gönderiyoruz. Şimdi bulunduğumuz yerde 500 dönüm arazide domates ekmişiz, burada ekiminden hasılatına kadar 250 kişi iş olanağına kavuştu, çalışıyor. İlçemizde de bu yıl ortalama 15 bin dönüm arazide kurutmalık için domates ekimi yapıldı. Bu da ilçe ekonomisine büyük bir katkının yanında insanlarımız için iş istihdamı da oldu. Yaklaşık 5 yıldır ekim alanlarımız genişlemeye başladı, geçen yıla oranla yüzde 60 ekim alanlarımızda bir artış oldu. Bu da bizim Güneydoğu ve Siverek için güzel bir gelişme oldu ve ekonomiye güzel bir katkı sağlandı. Yani yalnızca kurutmalık domates bölümünde ilçemizde yaklaşık 2 bin kişi iş imkânı buluyor. Diğer illere mevsimlik işçi olacaklarına, artık burada kendi topraklarında çalışma imkanının sahip oldular. Siverek’in bakir toprakları çok fazla, gelecek yıl bu yılın 2 katı ekim yapılacağını tahmin ediyoruz” dedi.

  Son Yazılar

  spot_img

  Önerilen Yazılar

  ×
  ×