Daha Fazla Gör

  Son Yazılar

  MALATYA’DA HEDEF 100 BİN TON KAYISI İHRAÇ ETMEK

  Tarım Dünyası: Malatya’nın AB tescilli ürünü olan kayısıda hasat sürerken, bu yıl 100 bin ton ihracat hedefleniyor.

  Tarla gününe katılan Vali Hulusi Şahin de, hasat yaparak sezonun kayısı üreticilerine hayırlı olmasını diledi.

  YEŞİLYURT İLÇESİNDE KAYISI HASADI BAŞLADI

  ‘Güneşin altın yumurtası’ olarak bilinen Malatya kayısısında şu sıralar yoğun bir hasat süreci yaşanıyor.

  Deprem ile asrın felaketini yaşayan Malatyalı üreticiler, tüm zorluklara rağmen üretiminden vazgeçmedikleri AB tescilli ürün olan kayısıyı hasada başladı.

  Malatya Valisi Hulusi Şahin de her yıl olduğu gibi bu yıl da temsili hasat programına katılarak kayısı hasadı yaptı.

  Yeşilyurt ilçesinde bulunan bir kayısı bahçesinde gerçekleşen hasat programına Vali Şahin’in yanı sıra Ticaret Borsası Başkanı Ramazan Özcan, Tarım ve Orman İl Müdürü Tahir Macit ve kayısı üreticileri katıldı.

  GEÇEN YIL 500 MİLYON DOLAR GELİR ELDE EDİLDİ

  Geçen yıl aynı bahçede de hasada katıldıklarını ve 100 bin ton ihracata karşılık 500 milyon dolar hedefini açıkladıklarını hatırlatan Şahin: “Ne mutlu ki bu rakamlara ulaştık. Seneye de 700 milyon dolarlık ihracat hedefliyoruz. Her ne kadar bu yıl sadece deprem değil, yine dolu, aşırı yağmurlar, don gibi ürünümüze zarar veren afetler oldu. Hedeflediğimiz 700 milyon dolar ihracatın Malatya’nın yaralarına merhem olacağı inancımız var bu yönde” diye konuştu.

  YAĞIŞLAR KAYISIDA KALİTE KAYBINA NEDEN OLDU

  Malatya Ticaret Borsası Başkanı Ramazan Özcan ise Malatya’da ova olarak adlandırılan bölgelerde kayısı hasadının sürdüğünü ve yakın zamanda da yüksek rakımlı alanlarda hasada başlanılacağını söyledi.

  Bu yıl sağanak yağmurlar nedeniyle ciddi bir kalite kaybı da yaşandığına dikkat çeken Özcan: “İnşallah bu yıl verimli bir yıl, bol gelirli ekonomik olarak kayısı üreticisinin yüksek düzeyde memnun olduğu rakamlarla kayısıyı yurt dışına pazarlama imkanı bulacağız” şeklinde konuştu.

  NATÜREL, ORGANİK VE KÜKÜRTLÜ KAYISI ELDE EDİLİYOR

  Hasat sonrası natürel, organik ve kükürtlü olarak elde edilen kayısıların dünyanın dört bir yanına ihracı için yoğun bir çalışmanın devam ettiğini de belirten Özcan: “100 bin ton ihracat ile 750 milyon dolar gelir hedefini ortaya koyduk, buna odaklanarak yolumuza devam edeceğiz” diye konuştu.

  Son Yazılar

  spot_img

  Önerilen Yazılar

  ×
  ×