Daha Fazla Gör

  Son Yazılar

  MANİSA’DA MISIRIN ALTERNATİFİ BULUNDU: ŞEKER SORGUMU

  Haberler Tarım: Manisa’nın Turgutlu ilçesinde mısıra göre hem yüksek verimli hem de düşük maliyetli olarak bilinen şeker sorgumu bitkisinde hasat hazırlıkları başladı.

  TURGUTLU’DA MISIRIN ALTERNATİFİ ŞEKER SORGUMUNUN ÜRETİMİ ARTIYOR

  Manisa’nın Turgutlu ilçesinde olarak ilk kez bu yıl ekimi yapılan şeker sorgumu bitkisinin ilk hasadının önümüzdeki günlerde yapılması bekleniyor.

  Mısıra alternatif olarak ekimi yapılan şeker sorgumunun hem maliyeti, hem de verimi bu bitkiyi ilçede hayvancılık yapan çiftçilerin gözdesi haline getiriyor.

  TURGUTLU’DA 8 FARKLI ARAZİDE EKİM YAPILDI

  Tarım Bakanlığı bünyesinde yürütülen Tarım Alanlarının Etkinleştirilmesi Projesi çerçevesinde kuru tarım yem bitkisi olan şeker sorgumunun hibe desteği ile Turgutlu’da 8 farklı arazide ekimi yapılmasının ardından çiftçiler ilk hasadı yapmaya hazırlanıyor.

  HEM DAHA AZ SU İSTİYOR, HEM DE VERİMİ YÜZDE 40 DAHA FAZLA

  Şeker sorgumu, mısır ile kıyaslandığında yarı yarıya daha az suya ihtiyaç duyuyor, hem de verimi yaklaşık yüzde 40 oranında artıyor.

  Turgutlu’da da silajlık şeker sorgumu ekimi artırılarak, hayvancılık yapan üreticilerin tohum, sulama gibi girdi maliyetleri düşürülerek ucuz kaba yem elde edilmesi amaçlanıyor.

  YÜZDE 75 HİBE TOHUM DESTEĞİ

  Turgutlu’da hayvancılık yapan çiftçi Fehmi Çetin de yüzde 75 hibe tohum desteği ile Turgutlu ovasındaki 13,5 dekar arazisine şeker sorgumu ektiğini ve şimdiden çok memnun olduğunu söyledi.

  Çiftçi Fehmi Çetin: “Daha önce arazilerimizde hayvanlarımız için mısır ekiyorduk. Ancak son yıllarda yağışların ve yeraltı sularının azalmasından dolayı alternatifler aramaya başladık. Turgutlu İlçe Tarım Müdürlüğü’nün bilgilendirmesiyle şeker sorgumu ile tanıştık. Yüzde 75 devlet destekli şeker sorgumu tohumu aldık. Nisan ayında ekimini yaptık biz yeni ikinci kat sulama yaptık, aynı şekilde yan komşumuz mesela dördüncü kat sulamayı yaptı ama ikisi aynı boyda çok memnunuz, dekarında şu anda nerden baksanız 7-8 ton kadar mal var, üründen de çok memnunuz” dedi.

  KULA VE GÖRDES İLÇELERİNDE DE EKİM YAPILDI

  İlçe Tarım Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre ise, şeker sorgumunun Manisa’nın Kula ve Gördes ilçelerinde de ekiminin yapıldığı ve hiç sulama yapmadan dahi yeterli verimin elde edildiği, kuraklık toleranslı silajlık şeker sorgumu bitkisinin üretiminin il genelinde artmasının beklendiği öğrenildi.

  Son Yazılar

  spot_img

  Önerilen Yazılar

  ×
  ×