Daha Fazla Gör

  Son Yazılar

  MERİÇ NEHRİ’NDE KURAKLIK ALARMI

  Tarımdan Haberler Son Dakika: Edirne’nin önemli su kaynaklarından olan Meriç Nehri’nin debisi, hava sıcaklıklarının da artması ile birlikte son 3 ayda yaklaşık yüzde 50 düştü.

  Kum adacıkları oluşan Meriç Nehri’nde daha önce suların olduğu yerler adeta yola dönüştü.

  MERİÇ NEHRİ’NİN SU SEVİYESİ TEMMUZDA 53 METREKÜPE DÜŞTÜ

  Sıcak havalar nehirlerdeki su seviyesini de etkiliyor. DSİ verilerine göre, Meriç Nehri’nin Kirişhane mevkiinde nisan ayında 95 metreküp/saniye olan su seviyesi, temmuz ayında yapılan ölçümde 53 metreküp/saniyeye düştü.

  Edirne’de kışın taşkınlarla, yazın ise kuraklıkla gündeme gelen Meriç Nehri’ndeki su seviyesinin düşmesi halkı endişelendiriyor. Su seviyesinin azalmasına bağlı olarak nehrin ortasında adacıklar, taşlar ve ağaç kütükleri gün yüzüne çıkarken, bir köpeğin nehir üzerinde yürüyerek karşıdan karşıya geçmesi görenleri hayrete düşürdü.

  BİR GÜN BU SU AKMAYABİLİR

  Meriç Nehri’nin Edirne için çok önemli olduğunu belirten coğrafya öğretmeni Gamze İmrak Boztuna, nehirdeki su seviyesinin azalmasının her anlamda bölgedeki yapıyı etkilendiğini vurgulayarak: “Meriç Nehri geçmiş dönemde de çok önemli bir yere sahiptir. Bu bölgede yaşayanlar olarak bizler de bunun farkındayız. Edirne’nin son 50 yıllık verilerine baktığımızda gerçekten de yağış döngüsünün çok değiştiğini ve azaldığını gördük. Bu da hepimizi etkileyecek bir durumdur. Bu nehir pirinç tarımı için çok önemli bir nehirdir. Tarımsal kuraklıkla mücadeleyi bizim modern sulama tekniği dediğimiz damla sulama ile yapmalıyız. Eğer bir ürünün artık suya ihtiyacı yok ise artık sulamamalıyız. Ya da daha modern yöntemlere geçmeliyiz. Türkiye bir Akdeniz ülkesi olduğu için kuraklık riski olan bir ülkedir. Bize çölleşme ve kurak çok uzak değildir. Biz bir orta kuşak ülkesiyiz. Hepimiz elimizi taşın altına koyup her anlamda önlem almalıyız” dedi.

  BÖYLE GİDERSE HER YERDE ADACIKLAR ÇIKACAK VE NEHİR DİYE BİR ŞEY KALMAYACAK

  Edirneli Can Hıdır, her zaman Meriç Nehri’nde su üstünde olduğunu ve balık tuttuğunu anlatarak: “Burada bizim de kayığımız var, insanları gezdiriyor ve balık tutuyoruz. Bu sene çok büyük bir kuraklık olduğu için kuyularda bile artık suyumuz kalmadı. Diz kapaklarına kadar su var. Bulgaristan da baraj kapaklarını açmadığı için kuraklık yaşanıyor. Kapakları açsalar böyle olmayacak. Suyumuz yok artık. Böyle giderse her yerde adacıklar çıkacak ve nehir diye bir şey kalmayacak” şeklinde konuştu.

  “GELECEK NESİLLER BU NEHRİN TAMAMEN KURUDUĞUNU GÖRMEMELİDİR”

  Gelecek nesillerin Meriç Nehri’nin tamamen kuruduğunu görmemesi gerektiğini söyleyen Ferit Boztuna: “Küresel iklim değişikliğiyle beraber hem hava sıcaklıklarının artması hem de aşırı kuraklık insan, hayvan ve her türlü bitki yaşamını olumsuz etkiliyor. Gelecek nesiller bu nehrin tamamen kuruduğunu görmemelidir. Bu sorun ise bizim bugünden itibaren alacağımız önlemlerle olacaktır. Bizler de doğanın bir parçasıyız. Dolayısıyla doğada var olan bütün canlılara yeteri kadar gereken önemi vermek zorundayız. Geleceğe güzel bir doğa, çevre bırakmak bizim temel hedefimiz ve felsefemiz olmalıdır” ifadelerini kullandı.

  İnsanların artık kuraklığı görmesi gerektiğini ifade eden vatandaşlardan Necmettin Kanolan, daha dikkatli olunmasını gerektiğini ve kuraklık nedeniyle bir köpeğin nehirde dizlerine kavuşan suyla karşıdan karşıya geçtiğini söyledi.

  Son Yazılar

  spot_img

  Önerilen Yazılar

  Abone Olun

  ×