Daha Fazla Gör

  Son Yazılar

  MISIR EKİMLERİ BİR AY GECİKMELİ BAŞLADI

  Tarımdan Haberler: Mardin’in Kızıltepe ilçesinde çiftçi, buğdaydan sonra ikinci ürün olarak ektiği mısırı bir ay gecikmeli olarak ekmeye başladı.

  Başta elektrik maliyetleri olmak üzere çiftçi borcunu ödeyemedi, ekim alanı da yüzde 30 daraldı.

  ÇİFTÇİ ELEKTRİK BORCUNU ÖDEYEMEDİ, MISIR EKİMİ SARKTI

  Mardin Ovası, buğday, arpa ve mısır gibi ürünlerin ekiminde önemini koruyor.

  Çiftçi, buğday hasadından sonra haziran ayında ekimine başlaması gerek mısır, temmuz ve ağustos ayına kadar sarktı. Çiftçi, elektrik borcunu ödemediği için mısır ekimine geç başladı.

  MARDİN’DE MISIR EKİM ALANI YÜZDE 30 AZALDI

  Zahireciler ve Hububat Derneği Başkanı Mehmet Şerif Öter, Mardin Ovası’nda buğday hasadından sonra ikinci ürün olan mısır ekiminin haziranın ortalarında ekilmeye başlandığını belirterek, bu sene geçen seneye oranla yüzde 30 eksik ekildiğini söyledi.

  Birçok çiftçinin borcunu ödeyemediğini ifade eden Öter: “Çiftçi elektrik faturasını ödeyemediği için ekmekten vazgeçti. 48 yıl önce temeli atılan GAP sulama kanallarının Mardin Ovası’na getirilmesini istiyoruz. Bu hem enerji kaybını önleyecek bir yöntem hem de elektrik boşuna gitmeyecek. Yeraltı suyumuz da kurak günler için altın değerindedir. Mısır üretimi yapılması gereken yerde yüzde 30 eksik ekildi” dedi.

  ÇİFTÇİ ZARAR ETTİĞİ İÇİN RİSK ALMAK İSTEMİYOR

  Çiftçi Siraç Kargan, mısırın buğdaydan sonra ikinci ürün olarak ekildiğini belirterek: “Haziran’ın 15’inden sonra ekilmesi gerekirken temmuz ayına kadar aksadı. Ekim yüzde 30 eksik ekildi. Çiftçi masraf yapıp randıman almayınca, riske girmek istemiyor. Ekim olmayınca, tohum firmaları, devlet, çiftçi kısacası herkes zarar ediyor. Geç ekildiği için kasım ayında kuru soğuk olursa mısır için sıkıntı olur. Rekolte olarak 1 milyon ton bekliyoruz. Geçen sene yüzde 100 ekim olurken bu sene yüzde 75’e indi. Geçen sene ekilen tarlalar bu sene boş kaldı” şeklinde konuştu.

  Son Yazılar

  spot_img

  Önerilen Yazılar

  ×
  ×