Daha Fazla Gör

  Son Yazılar

  MUŞ ŞEKER, 450 BİN TON PANCAR ALIMI YAPACAK

  Son Dakika Tarım Haberleri: Muş’ta 2 bin üreticinin yaklaşık 90 bin dönüm alanda ekimini yaptığı 450 bin ton şeker pancarı alım kampanyası başladı.

  MUŞ’TA ŞEKER PANCARI ALIM KAMPANYASI BAŞLADI

  Muş Şeker Üretim Sanayi A.Ş.’nin, 42. pancar alım kampanyası düzenlenen törenle başlatıldı. Fabrika pancar analiz ünitesi önünde düzenlenen tören, saygı duruşunda bulunulması ve akabinde İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

  Ayrıca traktör kazalarında ölümlü ve yaralanmalı kazaları önlemek ve gece görünürlüğü artırmak amacıyla, Muş İl Jandarma Komutanlığı ve Muş Şeker Fabrikası ortaklaşa “Reflektör Tak Görünür Ol Projesi” çerçevesinde bin 500 reflektör dağıttı.

  Pancar alım kampanyası yapılan dualar, kurdele ve kurban kesimi ile başlatıldı. Fabrikaya ilk pancar teslim eden çiftçilere de çeşitli hediyeler takdim edildi.

  VALİ ÇAKIR: “ŞEKER DÜNYADA ÖNEMLİ BİR YERE SAHİP”

  Tarımın öneminin son 3 yılda daha net anlaşıldığını ifade eden Vali Avni Çakır, şekerin dünyada büyük öneme sahip olduğunu vurgulayarak: “Tarımın, gıdanın, dünyada ne kadar stratejik bir ürün olduğunu geçmiş olduğumuz son 3 yılda hepimiz tam anlamıyla sonuna kadar görmüş olduk. Dünya genelinde, girdi maliyetlerinin artması, iklim değişiklikleri gibi nedenlerden dolayı insanların daha çok sanayiye yönelmesi sebebiyle tarımın biraz daha ikinci planda kalmasından dolayı, tarımda güçlü ülkeler dünyada hakim konuma geldi. 2 yıl önce şeker üretimi azalınca tüm sektörlerdeki sıkıntıyı gördük. Şeker çok geniş bir alana hitap ediyor. Şekerin ne kadar stratejik bir ürün olduğunu hem ülkemizde, hem de dünyada en güçlü bir şekilde hissedilmiş oldu. Bu konuda sahip olduğumuz kapasiteyi arttırmamız lazım” ifadelerini kullandı.

  PANCARDAN 15 BİN TON MELAS, 110 BİN TON KÜSPE ELDE EDİLECEK

  Şeker pancarı üretiminden 60 bin 370 ton şeker, 15 bin ton melas ve 110 bin ton küspe elde etmeyi hedeflediklerini söyleyen Muş Şeker Üretim Sanayi A.Ş. Genel Müdürü Turgut Kızılkaya, bu yıl 2 bin üreticinin yaklaşık 90 bin dönüm alanda şeker pancarı ekimi gerçekleştirdiğini ifade ederek: “2 bin çiftçimiz ile 62 köyde 90 dönüm alan üzerinde şeker pancarı ekimi gerçekleştirdik. Bu ekim sahamızdan 450 bin ton pancar elde etmeyi hedefliyoruz. Şu an 450 bin ton pancar rakamı söylerken çok basit gelebilir size ama çok sancılı bir süreçten sonra bu noktaya geldi. Bu fabrikanın kuruluş tarihinden bugüne kadar yani 1982’den 2023 yılına kadar elde edilen tarihi bir rekorudur. Şimdiye kadar bu fabrikada böyle bir pancar, böyle bir miktar görmedi. Bu miktarda bir pancarı işlemeyi önüne koymadı. İnşallah bu sene bu tarihi rekoru sizlerin de desteği ile hep beraber gerçekleştiğini göreceğiz şahitlik edeceğiz. Bunu burada 450 bin ton pancarı bizim 300 daimi personelimiz ve 300’de kampanya geçiş mevsimlik personelimizle beraber toplamda 600 personelle işlemeyi hedefliyoruz. Bu pancar miktarının kotamız olan 37 bin 870 ton A pancarı geri kalan 22 bin tonun üzerinde de ihraç kayıtlı C şekeri olmak üzere 60 bin tonu aşkın şeker üretmeyi hedefliyoruz. 110 bin tona yakın küspe ve 15 bin tona yakın melas elde edeceğiz. Burada değerli katılımcılar bu söylediğimiz rakamların tabii ciddi manada bir ekonomik karşılığı var. Üretime dayalı bir sanayi tesisinin, üreticiye emeğe dayalı kırsal kesimin görüşünü engelleyen bu sanayi tesisinin; bahsettiğim rakamların ekonomik getirisini düşündüğümüzde çok daha fazladır. İllere ve ülke ekonomisine katkısı düşündüğümüzden çok daha fazladır” dedi.

  Son Yazılar

  spot_img

  Önerilen Yazılar

  ×
  ×