Daha Fazla Gör

  Son Yazılar

  MUŞLU ÇOBANLAR SİGORTALI OLACAK

  Tarımsal Haberler: Muş’ta sürü yönetimi çobanlık desteği kursunda 21 gün boyunca eğitim alan 35 çoban sertifika almaya hak kazandı.

  100 KÜÇÜKBAŞ İÇİN 30 BİN TL ÇOBANLIK DESTEĞİ VERİLECEK

  Tarihin en eski mesleklerinden olan çobanlık mesleği, devlet tarafından sağlanan teşvik destekleri ile yeniden canlılık kazandı. Bir milyon 300 bin civarında küçükbaş hayvan varlığı ile Türkiye’nin önemli hayvancılık merkezlerinde biri olan Muş’ta çobanlar artık sigortalı olacak.

  Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hayata geçirilen sürü yönetimi çobanlık desteği programı sayesinde çobanlar sağlık güvencesine kavuştu. Çobanlık mesleğinin gün geçtikçe azalması nedeniyle harekete geçen bakanlık, çobanlığa destek programı başlatarak 100 küçükbaş hayvan varlığı olan işletmelere 30 bin TL sigorta prim desteği vermeye başladı.

  Devlet desteği ile hayvancılığın geliştiğini söyleyen Muş Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Nimet Salkım, 100 küçükbaş hayvanı olan işletmelere 30 bin TL çobanlık desteği verileceğini ifade ederek: Devlet hayvancılığın her kesimine destek veriyor. Bu desteklerden bir tanesi de çoban desteğidir. Verilen eğitim kurslarında başarılı olan çobanlarımıza sertifika veriyoruz. Bu sertifikayı alan çobanlarımız 5 aylık sigorta primini kesintisiz ödedikten sonra devletimiz 30 bin TL para desteği veriyor. İlimiz için çok faydalı bir proje oldu. Muş’ta çoban bulamıyorduk. Bu proje sayesinde çoban bulabiliriz. Çünkü çobanlar da artık sağlık güvencesi istiyor. Bu tür desteklerle hayvancılık sektörü çok iyi yerlere gelecektir. Bu sayede çoban bulmakta sıkıntı yaşamayacağız, dedi.

  21 GÜN BOYUNCA EĞİTİM ALAN 35 ÇOBAN SERTİFİKA ALMAYA HAK KAZANDI

  Devletin sağladığı imkânlardan memnun kaldıklarını söyleyen çobanlardan Hasan Kaya, sigortalı olmaları kendileri için önemli olduğunu belirterek: Devletin çobanlara yönelik desteği bizi çok mutlu etti. 100 koyun ve keçi üzeri küçükbaş hayvan varlığı olan işletmelere 30 bin TL destek veriliyor. Devletin bize sağladığı bu imkân ile 5 ay boyunca sigorta pirimizi ödüyoruz. Sonraki aylarda kendimiz ödeyeceğiz. Devletin bu tür destekleri sayesinde biz de işimizi sürdüreceğiz. Muşlu çobanlar olarak bizler de artık sigortalıyız, dedi.

  Muş Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, Muş Halk Eğitim Merkezi ve Muş Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği ortaklaşa düzenledikleri sürü yönetimi çobanlık desteği kursunda 21 gün boyunca eğitim alan 35 çoban sertifika almaya hak kazandı.

  Son Yazılar

  spot_img

  Önerilen Yazılar

  ×
  ×