Daha Fazla Gör

  Son Yazılar

  MUŞ’TA SİLAJLIK SOYANIN HASADI YAPILDI

  Tarım Haber: Muş’ta ‘Silajlık Soyalar Muş Ovası İçin Umut Vaat Ediyor’ projesi çerçevesinde ekimi yapılan silajlık soya bitkisinin hasadı yapıldı.

  15 bin dekar alanda ekimi yapılan soya kaba yem ihtiyacını karşılayacak.

  15 BİN DEKAR ALANA SOYA EKİLDİ

  Muş Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, Muş Alparslan Üniversitesi (MAUN) Uygulamalı Bilimler Fakültesi ve Adana Doğu Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü işbirliğiyle oluşturulan ‘Silajlık Soyalar Muş Ovası İçin Umut Vaat Ediyor’ projesi çerçevesinde ekilen 15 bin dekar silajlık soyanın hasadı törenle gerçekleştirildi.

  Merkeze bağlı Çöğürlü köyünde ekimi yapılan silajlık soya bitkisi, hayvancılık alanında kaba yem ihtiyacının karşılanmasında da önemli yer tutuyor.

  SİLAJLIK SOYALAR MUŞ OVASI İÇİN UMUT VAAT EDİYOR PROJESİ

  Muş Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Gün, 2 çiftçi tarafından ekimi yapılan silajlık soyaların hasadının yapıldığını belirterek: “Polikültür yetiştiriciliğine çok elverişli illerden biridir. Bizim vejetasyon süresi biraz bizi etkiliyor. 357 bin hektarlık bir tarımsal faaliyet yapabilir yerlerimiz vardır. Bunun içerisinde de 168 bin hektarlık alanda da sulanabilir bir mevcudumuz bulunmaktadır. Bunların bu kaynağın iyi bir şekilde değerlendirilmesi de önem arz etmektedir. Bu kaynakların yanında da ilimizde 301 bin büyükbaş bunun yanında da 1 milyon 205 bin küçükbaş hayvanımız bulunmaktadır. Yaz aylarında özellikle küçükbaşta da bu miktar artmaktadır. Bizde de toplamda yüzde 50’nin üzerinde çayır mera alanımız bulunmaktadır. Bizim ilimizde korunga da yonca da iyi bir şekilde yetiştirilmektedir. Ayrıca yoncada da bölgede üçüncü sıradayız. Türkiye’de ise dördüncü sıradayız. Hayvancılığımız için kaba yem ihtiyacının karşılanması için de alanlarımız bulunmaktadır. Bu planlamayı yaparken bizim alternatif ürünleri de düşünüp hareket etmemiz önem arz etmektedir.” dedi.

  300 BİNİN ÜZERİNDE BÜYÜKBAŞ HAYVAN BULUNUYOR

  Muş Alparslan Üniversitesi Rektör Yardımcısı Yaşar Karadağ ise Muş Ovası’nın hayvancılıkta hatırı sayılır bir bölge olduğunu belirterek: “Muş Ovası hayvancılıkta hatırı sayılır bir bölgedir. 300 binin üzerinde büyükbaş hayvan varlığı, 1 milyon 200 bin civarında küçükbaş hayvan varlığıyla bu bölge Türkiye’de namzet bölgelerden bir tanesidir. Bu bir yağ bitkisi baklagiller yem bitkisi, aynı zamanda köklerindeki azot açısından toprağa rizobiyum denilen bakteriler açısından önem arz eden bitkilerden bir tanesidir. Yine dekara 10 kilogram olacak şekilde 70 santimetre sıra aralığında ekimleri gerçekleşmiştir. Yaklaşık 100 günde olgunlaşma süresine erişmektedir. Bu bitki dekara aşağı yukarı 2 ila 4 ton gibi bir verim beklenmektedir. Ülkemizde Adana Doğu Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü tarafından Türkiye’de ilk defa silajlık amacıyla 2 çeşit geliştirilmiştir. Bunlardan bir tanesi yeşil soy bir diğeri yem soy silajlık soya çeşitleridir.” şeklinde konuştu.

  Son Yazılar

  spot_img

  Önerilen Yazılar

  Abone Olun

  ×