spot_img
Daha Fazla Gör

  Son Yazılar

  NE USK’DAN NE DE GIDA KOMİTESİ’NDEN ÇİĞ SÜTTE FİYAT KARARI ÇIKMADI 

  Dün Ulusal Süt Konseyi toplantısının ardından Gıda Komitesi’nde çiğ sütte fiyat değişikliğine ilişkin karar çıkmadı. Çiğ sütte fiyat güncellenmezken, TÜSEDAD Başkanı Solakoğlu, USK’nın bir önemi kalmadığını belirtti. Gıda Komitesi ise çiğ süt ve kırmızı et piyasasında gıda arz güvenliği, arz ve fiyatlarına ilişkin gelişmelerin analiz edildiğini açıkladı.

  Dün Ulusal Süt Konseyi toplantısı sonrasında Gıda ve Tarımsal Ürün Piyasaları İzleme ve Değerlendirme Komitesi toplantısı da yapıldı.

  Ulusal Süt Konseyi’nin (USK) bugünkü toplantısında çiğ sütte taban fiyatı açıklaması beklenirken süt fiyatlarında herhangi bir değişikliğe gidilmedi. USK toplantısını ANKA Haber Ajansı’na değerlendiren TÜSEDAD Başkanı Sencer Solakoğlu, “USK’nın bir önemi kalmadı. Yeniden süt fiyatları sahada belirlenen fiyatlar üzerinden belirleniyor. Ama bugünler gelip geçici günler. USK’nın yeniden toparlanıp sürdürülebilir bir fiyat açıklamasını gönül arzu ediyor” dedi.

  USK, çiğ sütte fiyat açıklamazken Gıda Komitesi’nde de fiyata ilişkin bir açıklama gelmedi.

  Dün Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen Gıda ve Tarımsal Ürün Piyasaları İzleme ve Değerlendirme Komitesi toplantısına Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı İbrahim Şenel ve ilgili kurumların temsilcileri katıldı.

  Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, toplantıda, Komitenin aldığı önceki kararlardaki gelinen aşama ve yapılan çalışmalar değerlendirildi. Çiğ süt ve kırmızı et piyasası başta olmak üzere gıda arz güvenliği odağında gıda ve tarım ürünlerinin yurt içi ve yurt dışı arz ve fiyatlarına ilişkin son dönemdeki gelişmeler analiz edildi.

  TARIM KREDİ, YEM VE GÜBRE SEKTÖRÜNDE PİYASADA DAHA AKTİF ROL ALMASINA YÖNELİK ADIMLAR ATILACAKTIR

  Küresel düzeyde enerji ve tarımsal emtia fiyatlarındaki aşağı yönlü eğilimin, başta tarım ürünleri ve gıda olmak üzere diğer fiyatlama davranışlarına da olumlu yönde tesir etmesinin beklendiği, temel gıda maddelerinde arz güvenliği konusunda herhangi bir sorun olmadığı ve gerekli tedbirlerin alındığı vurgusunun yapıldığı belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

  “Diğer taraftan, bazı tarım ve gıda ürünlerinde maliyetlerdeki gelişmelerden bağımsız olarak haksız ve spekülatif fiyat artışı yaşandığına dikkat çekilmiş ve bu yöndeki artışların engellenmesini teminen gerekli çalışmaların ilgili kurumlar nezdinde artırılarak devam edilmesine karar verilmiştir. Ayrıca, Tarım Kredi Kooperatifleri’nin yem ve gübre sektöründe piyasada daha aktif rol almasına yönelik adımlar atılacaktır. İlerleyen dönemde de gıda arz güvenliğinin sürdürülebilir olmasını teminen fiyat istikrarını gözeterek ilgili kurumlarla güçlü bir iş birliğinin tesisine devam edilecektir.”

  SÜTTE FİYATLAR SERBEST PİYASADA BELİRLENİYOR

  Bilindiği üzere, en son toplantısını geçen yıl 14 Ekim’de gerçekleştiren Konsey, çiğ süt tavsiye fiyatını litre başına 8,50 lira olarak açıklamıştı. Ancak, damızlık ineklerin kesimleri nedeniyle süt krizi yaşanırken serbest piyasada fiyatlar 11 lira hatta bölgelere göre değişiklik göstermekle birlikte 13 liralara kadar çıkmıştı. Sektör temsilcileri USK’nın artık süt sektörü üzerinde söz sahibi olamadığını fiyatların serbest piyasa ortamında şekilleneceğini belirtiyor

  Son Yazılar

  spot_img

  Önerilen Yazılar

  Abone Olun

  ×