Daha Fazla Gör

  Son Yazılar

  ORDU’DAN 55 ÜLKEYE BAL İHRAÇ EDİLİYOR

  Tarım Dünyası: Ordu Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Akın Çiftçi, Ordu’dan 55 ülkeye bal ihracatı yapıldığını belirtti.

  Çiftçi:Bu yıl bin 500 ton civarında balı göndermeyi hedefliyoruz. Şimdiye kadar verdiğimiz ballarda bir memnuniyet var. Kalite açısından sıkıntı olmayınca pazarda da hak ettiği değere ulaşıyor” dedi.

  EN ÇOK BAL ALMANYA’YA GÖNDERİLİYOR

  Türkiye’de en fazla bal üretiminin yapıldığı Ordu’da gezgin arıcılar tarafından yılın 10 ayı bal üretiliyor.

  2018 yılında Ordu’da kurulan Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı BALMER A.Ş. tarafından kontrol edilen ve paketlenen ballar; iç piyasanın yanı sıra Almanya başta olmak üzere İngiltere, Hollanda, Arap ülkeleri ile toplamda 55 ülkeye ihraç ediliyor.

  ORDULU ARICILAR YILIN 10 AYI BAL İÇİN GEZİYOR

  Ordu Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Akın Çiftçi, 3 bin 500 aktif arıcı ve 600 bin kovan varlığı ile Ordu’nun en fazla bal üretimi yapan il olduğunu belirtti.

  Ordulu arıcıların yılın 10 ayında gezginci olarak bal üretimi yaptıklarını söyleyen Çiftçi, bu konuda Türkiye’nin 7 farklı bölgesinden faydalanıldığını ifade etti.

  İHRACAT HER GEÇEN YIL ARTIYOR

  2018 yılından 2022 yılına kadar bin 800 ton balın ihraç edildiğini, talebin her geçen gün arttığını ifade eden Çiftçi: “Endemik bitkiler yönünden en zengin ülkelerden birisi Türkiye, ballarımız da çok kaliteli. Şimdiye kadar gönderdiğimiz hiçbir yerde sorun yaşamadık. Yeter ki arıcılarımızın ürettiği balların ihracatı yapılsın” diye konuştu.

  BU YIL İHRACAT HEDEFİMİZ BİN 500 TON

  Arıcıların tamamının profesyonel olduğuna, üretim konusunda sorun yaşanmadığına dikkat çeken Çiftçi: “Pazarlama konusunda da biz arıcılarımıza yardımcı oluyoruz. Ülkemize hem döviz girdisi sağlıyoruz, hem de üreticilerimizin ürettiği balların hak ettiği değere ulaşması için gayret gösteriyoruz. BALMER A.Ş. kurulduktan sonra pazarlama konusunda mesafe kat ettik. Bu yıl bin 500 ton civarında balı göndermeyi hedefliyoruz” ifadelerini kullandı.

  Son Yazılar

  spot_img

  Önerilen Yazılar

  ×
  ×